Pasak Petro Dusburgiečio „Prūsijos žemės kronikos“, jungtinei vokiečių kariuomenei iš Klaipėdos žygiuojant Georgenburgo pilies link, žemaičiai netikėtai įsiveržė į Vokiečių "križiuočių" ordino valdoma Kuršą. Šiuo manevru jie supainiojo priešo planus ir privertė jį pasukti ginti Kuršo. Mūšiui prasidėjus, iš Vokiečių "križiuočių" ordino kariuomenės pasitraukė kuršiai, dalis jų puolė vokiečius iš užnugario. Ordino kariuomenės padėtį silpnino jos dalių tarpusavio nesutarimai, vieno vado nebuvimas. Ėmė trauktis estai, panika apėmė ir vokiečius. Žemaičiai priešą staigiai apsupo, daugelį riterių nukovė bei persekiojo bėgančiuosius. Žuvo apie 150 ordino riterių ir daugybė karių, ordino kariuomenės vadai Burhardtas von Hornhausenas, Heinrichas Botelis ir karalaitis Karolis su savo daliniu… Durbės mūšis buvo didžiausias XIII a. ir XIV a. mūsų protėvių laimėjimas per karus su Vokiečių "križiuočių" ordinu. Jis parodė Žemaičių žemių konfederacijos jėgą. Po mūšio Baltijos šalyse pasikeitė politinė padėtis: Livonijos "križiuočių" ordinas iš Durbės (Livonijoje) ir Georgenburgo pilių išvedė savo įgulas, Livonijos ordino ir Vokiečių ordino pavergtose žemėse sukilo kuršiai, žiemgaliai, estai, prasidėjo Didysis prūsų sukilimas, trukęs 14 metų (1260-1274 m.).
Šių metų liepos 10-12 dienomis, ant piliakalnio prie Tverų – Varnių kelio, vyko „Žemaičių vienybės diena“. Šventės organizatorių neišgąsdino nei lietus, nei stiprokas vėjas. Visi Šventės dalyviai liepos 10 dieną rinkosi statė „palapinių miestelį“. Liepos 12 dieną nuo 12 val. programa prasidėjo šventės atidarymo iškilmėmis. Vėliau vyko XIII a. istorijos inscenizacija, kuri supažindino su to amžiaus kovos būdais, kariuomene bei jos ginkluote. Apie 22 val. prasidėjo 1260 m. liepos 13 d. vykusio Durbės mūšio inscenizacija.
Liepos 12 dieną vyko XIX a. istorijos inscenizacija, supažindinimas su šio amžiaus kovos menais. Vėliau Klaipėdos karybos istorijos klubas pristatė teatralizuotą Napoleono armijos žygį per Lietuvą (1812 m.). Šventės dalyviai buvo supažindinti ir su šiuolaikiniais kovos menais. Klaipėdos klubas „Imperija“ pristatė parodomąsias Tailando bokso „Muay Thai“ kovas.
Šventės programoje dalyvavo Klaipėdos karybos istorijos klubas, Karybos istorijos klubas „Grenadierius“, „Viduramžių šauliai“, „Livonijos ordinas“, senovinių šokių kolektyvas „Mysteria Mundi“, šventėje dalyvavo ir svečių iš Latvijos „Tervetes Žiemgali“ ir „Excalibur“. Šventės metu koncertavo Andrius Kulikauskas, operos solistė Nerita Pokvitytė, didžėjų kolektyvas „I‘m IN“, Varnių regioninio parko folkloro amsamblis „Druja“, Tverų miestelio folkloro kolektyvas bei savo spektaklį „Trys mylimos“ pristatė Aleksandravo bendruomenės ir kultūros namų kolektyvas.
Šventės lankytojai turėjo galimybę pašaudyti iš lanko, nusiridenti plastikiniu rutuliu nuo kalno, galėjo jodinėti žirgais. O pačius mažiausius linksmai pašokinėti viliojo pripučiama pilis.
„Žemaičių vienybės dieną“ organizavo V. O. „Žemaičių sąjunga“ ir V. O. „Žemaičių kultūros draugija“.
|