2015 m. liepos 31 d. pirmasis šiais metais afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis kiaulių ūkyje nustatytas Jonavos r. Kulvos sen., Čičinų kaime. Ūkyje buvo laikomos 3 kiaulės, viena iš jų nugaišo.
2015 m. liepos 8 -14 dienomis afrikinio kiaulių maro židiniai nustatyti šešiuose nedideliuose kiaulių ūkiuose Trakų rajono Grendavės ir Lieponių kaimuose. Kaip nustatyta tyrimo metu, kiaulių kritimo atvejus kai kurie gyventojai bandė nuslėpti, neinformavo nei valstybinių, nei privačių veterinarijos gydytojų. Nepaisydami visų perspėjimų ir draudimų, apžiūrinėjo susirgusias kiaules, vaikščiojo iš tvarto į tvartą. Be to, kiaulių šėrimui naudojo termiškai neapdorotus pašarus iš žolės ir grūdų, o tai – vienas iš galimų kelių virusui plisti, ypač jeigu AKM židiniai nustatomi tarp laukinių šernų. Už tokius biologinio saugumo reikalavimų kiaulių laikymo vietose pažeidimus šiems laikytojams bus taikomos administracinės nuobaudos, gali tekti padengti židinio likvidavimo išlaidas.
Rietavo valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ragina gyventojus griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų, kurie mažiems ūkiams, kuriuose laikoma ne daugiau kaip 10 penimų kiaulių skerdimui (savo reikmėms) arba ne daugiau kaip 2 paršavedės su arba be prieauglio ir 1 suaugęs kuilys, yra nesunkiai įgyvendinami:
Ūkiai, kuriuose laikomos kiaulės, turi būti aptverti tvora, siekiant išvengti sąlyčio su laukiniais gyvūnais (turi būti aptvertas tvartas).
Laikyti kiaules lauke draudžiama.
Riboti pašalinių asmenų, transporto priemonių ūkyje (kiaulių laikymo vietoje) lankymąsi.
Prie kiekvieno įėjimo į tvartą ir į pagalbines patalpas įrengti dezinfekcinius kilimėlius. Dezinfekcinių priemonių galima įsigyti veterinarijos vaistinėse, iš privačių veterinarijos gydytojų.
Nešerti kiaulių maisto atliekomis – tai griežtai draudžiama.
Dirbant kiaulių laikymo patalpose, naudoti tik tam skirtus švarius darbinius ar specialius drabužius ir batus (pabaigus darbus – būtina persirengti).
Įtarus, kad kiaulės serga, arba joms staiga nugaišus, nedelsiant kreiptis į vietos veterinarijos gydytoją arba Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnus (Rietavo VMVT tel. 69 998, mob. 8 615 61 849) (simptomai: neėda, karščiuoja, apatiškos ir t. t.).
Reguliariai naikinti graužikus, vabzdžius ir kitus kenkėjus tvarte.
Nesilankyti kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo vietose, šernų medžioklėse, skerdyklose, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose.
Pašarus pirkti tik iš patikimų pardavėjų ir laikyti apsaugotus nuo aplinkos veiksnių bei kenkėjų (pvz. graužikų), tam skirtoje vietoje.
Kiaules šerti termiškai apdorotu pašaru +70 C temperatūroje ne trumpiau kaip 5 min. (žalią masę, grūdus naudoti tik termiškai apdorotus).
Kiaulių pakratams nenaudoti einamųjų metų derliaus šiaudų, neišlaikius jų ne mažiau kaip 3 mėn.
Registruoti kiaulių laikymo vietas ir kas ketvirtį deklaruoti laikomų kiaulių skaičių - tai galima padaryti Rietavo valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (Oginskių g. 8, Rietavas, tel. 69 998) ir Savivaldybės seniūnijose.
Rietavo VMVT prašo gyventojus, medžiotojus pranešti apie rastus nugaišusius šernus. Kad neišplatintų ligos, jų liesti negalima. Reikėtų įsidėmėti ar pažymėti šią vietą ir informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu telefonu 8 800 40 403 arba Rietavo VMVT tel. (8 448) 69 998, mob. 8 615 61 849.
Rietavo VMVT vykdo afrikinio kiaulių maro stebėseną – imami kiaulių kraujo mėginiai kiaulių laikymo vietose, sumedžiotų šernų kraujo ir organų mėginiai, nugaišusių kiaulių ir šernų organų mėginiai. 2015 m. dėl AKM ištirti kiaulių kraujo mėginiai, 25 sumedžiotų šernų mėginiai. Taip pat ištirtos 4 nugaišusios kiaulės ir 5 nugaišę šernai. Visų mėginių tyrimo rezultatai neigiami.
Rietavo VMVT pareigūnai atlieka patikrinimus kiaulių laikymo vietose. Nustačius, kad laikytojai netaiko biologinio saugumo reikalavimų kiaulių laikymo vietose, neregistruoja kiaulių bandų ar kas ketvirtį nedeklaruoja laikomų kiaulių skaičiau jie:
Baudžiami administracine tvarka (įspėjimas arba 57 eurų bauda).
Kiaulių užkrečiamosios ligos atveju, negaus kompensacijos už nugaišusias ir sunaikintas kiaules.
Negaus Europos Sąjungos (ES) ir valstybės teikiamos finansinės paramos.
Pridedamas žemėlapis su ES Komisijos sprendimu nustatytomis afrikinio kiaulių maro užkrėstomis (raudona ir rožinė spalvos) ir padidintos rizikos (mėlyna spalva) teritorijomis.
Rietavo valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba
|