Įsibėgėjusi javapjūtė ir artėjantis rugpjūčio mėnuo gali reikšti didelę afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkio riziką. Artėjant įtemptam sezonui, į mūsų šalies savivaldybių administracijas kreipėsi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė ir Valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovas, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) direktorius Jonas Milius. Jie atkreipia savivaldybių žemės ūkio skyrių specialistų dėmesį, kad jais labai pasitikima. Regionuose dirbančių specialistų prašoma ne tik atidžiau kontroliuoti, kaip laikomasi privalomų biologinio saugumo reikalavimų, bet ir išnaudoti kiekvieną susitikimą su kaimo žmonėmis – teikti reikalingą informaciją, aiškinti, kokie jie turi būti atsargūs, kaip jų neatsakingas požiūris gali paveikti kitus kiaulių augintojus. Ir Lietuvos, ir užsienio patirtis rodo, kad žmonių sąmoningumas yra viena efektyviausių ir veiksmingiausių priemonių užkertant kelią pavojingo viruso, galinčio padaryti labai didelės žalos valstybės ekonomikai, plitimui.
Per 2016 metus Lietuvoje nustatyti 152 AKM atvejai. Vien liepos mėnesį nustatyti 47 nauji ligos židiniai, iš jų Anykščių, Elektrėnų ir Kaišiadorių savivaldybėse nustatyti židiniai kiaulių ūkiuose. Anykščių rajone išplitus ligai keliuose ūkiuose, priimtas sprendimas išskersti visas laikomas kiaules. Iki rugpjūčio 30 dienos 200 Anykščių rajono ūkininkų privalės paskersti 600 laikomų kiaulių.
Ūkininkai turėtų žinoti, kad VMVT specialistai užsiima ne tik šviečiamąja veikla, bet gali ir nubausti prasižengusius. VMVT pareigūnai, nustatę, kad kiaulininkystės ūkiuose pažeidžiami teisės aktų reikalavimai ir nesilaikoma biologinės saugos taisyklių, kiaulių laikytojams pasirengę taikyti administracinio poveikio priemones, o ypatingais atvejais gali būti imamasi ir kraštutinės priemonės – savivaldybės teritorijoje išskersti visas kiaules.
Rietavo VMVT primena, kad kiaulių laikytojai turi užtikrinti biosaugos reikalavimus. Smulkūs kiaulių laikytojai privalo įsirengti tvorą ir dezinfekavimo barjerus įeinant į kiaulių laikymo vietą, t. y. turi būti dezinfekciniai kilimėliai, užpildyti dezinfekcinėmis priemonėmis prieš afrikinį kiaulių marą (AKM), kiaules galima šerti tik termiškai apdorotais pašarais, būtina reguliariai naikinti kraujasiurbius vabzdžius ir graužikus, naudoti švarią aprangą ir avalynę. Ūkių savininkai turi kontroliuoti, kad kiaulių laikymo vietose nesilankytų pašaliniai asmenys. Ypač atsargūs turėtų būti medžiotojai, kuriems yra tiesioginė rizika pernešti AKM užkratą.
Pašarinės žaliavos turi būti termiškai apdorotos ne žemesnėje negu 70 laipsnių temperatūroje ir ne trumpiau negu 5 min. Taip pat yra ir dar viena alternatyva. Žaliavas galima laikyti saugykloje ne trumpiau negu 30 dienų. Be to, svarbu žinoti, kad prieš pašarui naudojant einamųjų metų derliaus grūdus reikia atlikti pasirinktinai vieną iš dviejų veiksmų: juos reikia arba nuplikyti verdančiu vandeniu, arba išlaikyti gerai vėdinamose ir nuo aplinkos poveikio apsaugotoje patalpoje ne mažiau kaip mėnesį. Žaliąja mase kiaules šerti galima tik prieš tai ją termiškai apdorojus. Ūkininkai turėtų žinoti, kad šviežiai nušienauta ir nenuplikyta žole kiaules šerti draudžiama. Reikia atkreipti dėmesį ir į kitus pašarų saugos reikalavimus. Ūkininkai turi atminti, kad negalima kiaulių šerti maisto atliekomis. Kiaulių augintojai turi rinktis pašarus, kuriuos parduoda patikimi pardavėjai. O įsigijus juos reikia saugoti nuo žalingų aplinkos veiksnių ir kenkėjų. Kalbant apie einamųjų metų derliaus pakratus, pavyzdžiui, šiaudus, reikia pabrėžti, kad naudoti galima tik tuo atveju, jeigu jie buvo laikyti sausoje ir vėdinamoje vietoje ne trumpiau negu 3 mėnesius.
Nesilaikant biosaugos reikalavimų, ūkininkai įspėjami, tačiau gali grėsti ir baudos. Tokiu atveju pavienių ūkininkų laukia baudos nuo 29 iki 579 Eur, kiaulininkystės kompleksų savininkams – net iki 2 317 Eur bauda. Be to, ligos atveju ūkio, kuriame buvo pažeidžiami biologinio saugumo reikalavimai, savininkui nepriklausys kompensacija už nugaišusias ar sunaikintas kiaules, taip pat nebus skirta ir Europos Sąjungos parama. VMVT specialistai Lietuvoje jau atliko 2176 patikrinimus. Jie nustatė, kad 1517 nekomerciniai ūkiai atitiko keliamus reikalavimus, o 659 nekomerciniai ūkiai reikalavimų neatitiko. Ir dėl to kontrolieriams teko taikyti poveikio priemones.
Iškilus klausimams, prašome kreiptis į Rietavo valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą – Oginskių g. 8, Rietavas, tel. (8 448) 69 998, 8 615 61 849.
Rietavo valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija |