Grėsmė - labai greitai bus užpildytas visas Jėrubaičių sąvartynas, kuris įrengtas Jerubaičių kaime, Babrungo seniūnijoje, Plungės rajone. Mes siekiame, kad naudingos atliekos patektų į perdirbėjų įmones, o ne į sąvartyno kalną. Siekiame sukurti modernią universalią atliekų rūšiavimo ir perdirbimo sistemą, kuri įgalintų kuo paprasčiau, patogiau ir greičiau atiduoti atliekas visapusiškam jų perdirbimui ir antriniam panaudojimui gamykloje. Skatiname visuomenę, kasmet lankomės mokyklose, darželiuose, įmonėse, daliname bukletus jaunajai kartai, organizuojame akcijas, tokias kaip ,,Darom“. Gyventojai tikrai nėra abejingi atliekų rūšiavimui, tik reikia tinkamai rūšiuoti.
Kodėl svarbu rūšiuoti atliekas?
Rūšiuoti geriausia ten, kur atliekos susidaro, t. y. namuose. Tai paprasta, pigu ir veiksminga lyginant su problemomis, kurias tenka spręsti tvarkant nerūšiuotas atliekas.
Dalis atliekų kenksmingos sveikatai, teršia aplinką – vandenį ir orą, kenkia augmenijai ir gyvūnams. Į dirvožemį ir gruntinius vandenis patenka sunkiųjų metalų junginių ir kitų toksinų. Mokslininkai išskyrė apie 200 kenksmingų medžiagų, kurios iš sąvartynų patenka į aplinką. Teršdamas aplinką žmogus kenkia pats sau: gyvoji taršos grandinė sugrįžta pas jį patį – aplinkos teršėją.
Kaip rūšiuoti atliekas?
Kiekvieną dieną perkame ir naudojame daug įvairių daiktų: drabužius, maistą, kompiuterinę techniką, buitinės chemijos priemones. Visi perkami daiktai yra supakuoti į popierių ar kartoną, metalines ar plastikines dėžutes, sudėti į stiklo tarą arba į plastmasinius maišelius. Visą į namus su daiktais atkeliavusią pakuotę būtina rūšiuoti: popierių ir jo gaminius, stiklą ir jo gaminius, plastmasę ir plastiką.
Teisingai surūšiuotos atliekos turi būti metamos į joms skirtą konteinerį.
Į POPIERIUI SKIRTUS KONTEINERIUS GALIMA IR BŪTINA MESTI TIK ŠVARIUS, RIEBALAIS NESUTEPTUS:
- žurnalus, laikraščius, pakavimo popierių, kartonines dėžutes, gofruoto kartono dėžes, kartoninę gėrimų pakuotę (pieno, sulčių ir pan.).
Į POPIERIUI SKIRTĄ KONTEINERĮ NEGALIMA MESTI:
- tapetų, servetėlių, popierinių nosinių, pakelių nuo traškučių, kalkinio ir riebalais sutepto popieriaus.
Į PLASTMASEI SKIRTUS KONTEINERIUS GALIMA IR BŪTINA MESTI:
- plastikinius butelius (nuo limonado, mineralinio vandens, alaus, aliejaus), indelius nuo padažų, majonezo, indų ploviklio, šampūno, polietileno plėvelę. Prieš išmesdami riebalais užterštus indelius, juos išplaukite, tik tada juos bus galima vėl perdirbti.
Į PLASTMASEI SKIRTĄ KONTEINERĮ NEGALIMA MESTI:
- tepalo bakelių, taros nuo dažų ir antifrizo, riebalais užterštų jogurto, margarino, grietinės indelių, polistirolo.
Į STIKLUI SKIRTĄ KONTEINERĮ MESKITE:
- butelius, stiklainius, nereikalingus stiklo indus, įvairias stiklo duženas. Butelius ir stiklainius išplaukite. Popierinių etikečių pašalinti nereikia.
Nemeskite:
- porceliano duženų, elektros lempučių bei dažais ar tepalais užterštos taros, ampulių, stiklinių vaistų buteliukų, keramikos šukių, veidrodžių, akinių, automobilių langų stiklų, elektros lempų ir dujinių lempų, stiklo lakštų, armuoto stiklo, kristalų.
ŽALIOSIOS ATLIEKOS – šakos, lapai, nupjauta žolė ir t.t. Patogiausias šių atliekų perdirbimo būdas – kompostavimas. Taip perdirbamos atliekos ir pagaminama geros kokybės trąša. Kompostuoti gyventojai gali patys arba atvežti atliekas į žalienų aikšteles.
STAMBIAGABARITES ATLIEKAS: nereikalingi baldai, buitinė technika (televizoriai, šaldytuvai, viryklės ir kt. įrangą). Jų negalima mesti į bendruosius konteinerius, o reikia priduoti į didžiųjų atliekų aikšteles arba komunalinių atliekų vežėjams.
Mūsų šūkis „Surink švariai, rūšiuok tvarkingai, priduok laiku!“ skatina šalies gyventojus rūpintis mūsų visų aplinkos ekologija, saugiai bei patogiai priduoti surinktas pakuočių atliekas.
Būti pavyzdžiu kitiems, kaip reikia tinkamai naudoti pakuočių atliekas: kaip jas rūšiuoti ir užtikrinti, kad jos patektų ne į sąvartynus, o būtų perdirbtos tam, kadišgautos antrinės žaliavos vėl būtų panaudotos naujos produkcijos gamyboje.
Jūratė BITARYTĖ Rietavo savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus specialistė (ekologė)
|