Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų (plaučių uždegimas, bronchitas, vidurinės ausies uždegimas (dažniausiai suserga vaikai), širdies raumens uždegimas (miokarditas), centrinės nervų sistemos susirgimai - virusinis encefalitas, meningitas ir kt.). Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų.
Kasmet gripu suserga 5-10 proc. gyventojų.
Gripu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Gripo virusas plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24-72 val.(vidutiniškai 48 val.).
Gripu daugiau serga vaikai, nes jų socialinis aktyvumas yra itin didelis - didžiąją dienos dalį jie praleidžia vaikų kolektyvuose. Ypatingą pavojų kelia lengvomis gripo formomis sergantys asmenys, kurie sirgdami bendrauja su aplinkiniais ir platina virusą.
Gripas nuo ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) skiriasi tuo, kad gripo simptomų pradžia labai staigi, stiprūs raumenų skausmai, aukšta temperatūra, dažnos ir sunkios komplikacijos (kas nebūdinga užsikrėtus ŪVKTI).
Profilaktika plintant gripui:
- pati efektyviausia priemonė nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų yra skiepai;
- reguliariai plauti rankas su muilu ir vandeniu arba naudoti rankų dezinfekcijos priemones (pvz., dezinfekuojančias servetėles rankoms), ypač nusikosėjus ar nusičiaudėjus;
- kosint ar čiaudint užsidengti nosį ir burną (geriausia vienkartinėmis nosinaitėmis, galima užsidengti skepetaite, sulenkta alkūne);
- panaudotas nosinaites nedelsiant išmesti tam skirtose vietose;
- stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, ypač neplautomis rankomis;
- vengti masinių renginių, nesilankyti žmonių susibūrimo vietose. Jei to išvengti neįmanoma – dėvėti apsauginę kaukę;
- susitikus su kitais asmenimis, vengti prie jų liestis (apkabinti, bučiuoti, spausti ranką).
Pajutus į gripą panašius simptomus (karščiavimą, kosulį, gerklės, galvos, sąnarių skausmus, drebulį, nuovargį, viduriavimo ir vėmimo požymius) rekomenduojama:
- likti namuose (iki 7 dienų), nevykti į darbą, mokyklą;
- nedelsiant kreiptis į šeimos (bendrosios praktikos) gydytoją;
- laikytis ne mažiau kaip 1 m. atstumu nuo kitų žmonių.
Vaikų ugdymo įstaigų administracijoms rekomenduojama:
- paskelbti informaciją, kad tėvai neleistų sergančių vaikų į vaikų ugdymo įstaigą;
- susirgus mokykloje, t.y. vaikui pajutus į gripą panašius simptomus (karščiavimą, kosulį, gerklės, galvos, sąnarių skausmus, drebulį, nuovargį, viduriavimo ir vėmimo požymius) nedelsiant išleisti vaiką į namus ir apie tai informuoti tėvus;
- supažindinti vaikus ir mokytojus apie rekomenduojamas gripo apsaugos priemones.
- dažniau vėdinti ir valyti patalpas;
- riboti su ugdymo veikla nesusijusius renginius mokykloje.
Informaciją parengė:
Telšių visuomenės sveikatos centro
užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyrius
|