Nupjauti medžiai, nulūžusios jų šakos, nušienauta žolė, daržo augalų liekanos – tai yra žaliosios atliekos, kurios privalo būti atskirtos nuo komunalinių atliekų.
Negalima žaliųjų atliekų mesti į buitinių atliekų konteinerius. Vežti buitines atliekas kartu su žaliosiomis atliekomis į Jėrubaičių (Plungės r.) sąvartyną negalima, nes jos pūdamos itin skatina metano dujų ir anglies dioksido, kurie kenkia aplinkai ir prisideda prie šiltnamio efekto, susidarymą. Lietuvos Respublikos valstybiniame strateginiame atliekų tvarkymo plane yra numatytos konkrečios užduotys tvarkant biodegraduojančias atliekas – periodiškai mažinti jų kiekius, sąvartynuose. Plane numatyta, kad biodegraduojančių atliekų kiekis sąvartyne iki 2010 metų, lyginant su 2000 m., turi būti sumažintas iki 75 proc., iki 2013 m. – iki 50 proc., o 2020 turės likti tik 35 proc. 2000 m. kiekio. Numatyta, kad Jėrubaičių sąvartyne atliekas galima krauti 19 metų, tačiau vežant nerūšiuotas šiukšles jis bus pripildytas greičiau ir teks įrengti naują aikštelę. Tai kainuos ir gyventojams - brangs atliekų priėmimas ir transportavimas.
Lietuvos Respublikos administracinės teisės pažeidimų kodeksas ( 51-3 str.) numato atsakomybę už atliekų tvarkymo taisyklių nevykdymą – nuo įspėjimo iki nemažų piniginių baudų. To neturėtų pamiršti ir daugiabučių namų, ir privačių valdų savininkai.
Kiekvienas žemės savininkas iš sodo ir daržo, buities atliekų nesunkiai gali pasigaminti vertingo komposto. Tokias atliekas sukrovus į krūvą, kurioje pakankamai deguonies, drėgmės ir tinkama temperatūra, veikiama mikroorganizmų žalioji masė. Pridėjus mineralinių trąšų, gaunamas vertingas kompostas, kuris gali būti naudojamas įvairiems ūkio darbams - dirvos kokybei gerinti, augalams tręšti, auginimo terpėms ruošti.
Jūratė BITARYTĖ
Rietavo savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus specialistė (ekologė)
|