|
Rugsėjo 16-osios rytą prie Rietavo Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčios būriavosi nemažas būrelis žmonių. Pasirodo visi – jaunimas ir vyresni rietaviškiai – nekantriai laukė, kada galės nusileisti į bažnyčios požemius... Taip prasidėjo Europos paveldo diena Rietave.
|
Susirinkusiuosius pasveikino klebonas Antanas Gutkauskas, o Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas trumpai papasakojo apie kunigaikščių Oginskių indėlį kuriant Rietavo istoriją ir statant šią nepaprasto grožio bažnyčią. Žinoma, daugelis tikėjosi, kad iš bažnyčios rūsių slaptais tuneliais galės patekti į parką, kur kažkada stovėjo puikūs rūmai, ar dar kur nors kitur. Deja, teko nusivilti – paslaptis, ar išties tokie tuneliai yra, taip ir liko neatskleista.
Nuo bažnyčios eisena, kurios priešaky ėjo vėliavomis nešini skautai, pro Raudonuosius vartus parko alėja patraukė link išlikusios rūmų kolonados ir pernai kunigaikščių Oginskių atminimui greta jos iškilusio paminklo. Nuskambėjus polonezui „Atsisveikinimas su Tėvyne“, Europos paveldo dienos dalyvius pasveikino Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, LR Seimo narys Stasys Šedbaras, Kultūros paveldo departamento Telšių teritorinio padalinio atstovas Vidmantas Dovidauskas ir Trakų istorinio nacionalinio parko direktorius Gintaras Abaravičius. Vėliau visi apžiūrėjo muziejaus kiemelyje eksponuotą Rietavo Lauryno Ivinskio ir Tverų gimnazijų, Mykolo Kleopo Oginskio meno ir Žadvainių pagrindinės mokyklų moksleivių kūrybinių darbų parodą „Rietavo krašto dvarų Genius Loci atspindžiai“.
Po lengvų priešpiečių, kurių metu buvo galima paragauti vietinių auksarankių kepto burnoje tirpstančio pyrago ir trapių sausainių, avių ir karvių pieno sūrių, naminės giros ir rietaviškių sodo obuolių, prasidėjo rimtas darbas.
Mokslinę praktinę konferenciją „Oginskių istorijos ir paveldo pėdsakų Rietave rekonstrukcija“ pradėjo doc. dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, papasakojusi apie Rietavo dvaro reikšmę Mykolo Kleopo Oginskio gyvenime. Muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas kalbėjo apie tai, kad Oginskių dvaro sodybos restauravimas yra tikslų ir galimybių kryžkelėje. Daugelį sudomino Gintaro Abaravičiaus pasakojimas apie aristokratijos investicijų grąžą XXI amžiui. Konferencijoje dalyvavo ir Merkinės krašto muziejaus projektų vadovas architektas Žygimantas Buržinskas („Oginskių rūmai Rietave: virtuali ir vaizdinė rekonstrukcija“), M. K. Oginskio dvaro sodybos Zalesėje istorikas Siarhejus Verameičikas („Vizualinė dvaro sodybos reprezentacija. Optimalių sprendimų paieška“). Visi pranešimai sulaukė didelio susidomėjimo ir karštų diskusijų, po kurių išsiruošta į ekskursiją „Atgimstantys Rietavo dvaro sodybos ir parko akcentai“. Žinoma, rietaviškiai neturi prabanga tviskančių Oginskių rūmų, tačiau parkas su aiktelėti priverčiančiais akcentais ypač sužavėjo svečius. Programoje numatytą išvyką į atgimstantį Giliogirio dvarą teko atidėti šeštadieniui...
|