Švarus oras mums gyvybiškai reikalingas, nes užterštas sukelia kvėpavimo sutrikimų ir daugelį alergijų.
Orą teršia pramonė, transportas, energijos gamyba, žemės ūkis ir patys žmonės savo namuose. Europos Sąjunga daug nuveikė mažinant oro užterštumą: dabar automobiliai teršalų išmeta 90 proc. mažiau nei prieš 20 metų.
Privačiose valdose (gyvenamuosiuose namuose ir kt. šildomose patalpose) deginant atliekas oras teršiamas ne tik padidintu kietųjų dalelių kiekiu, bet ir daug pavojingesnėmis cheminėmis medžiagomis (dioksinai, buranai ir kt.). Gyventojams deginti atliekas draudžia Lietuvos Respublikos Aplinkos oro apsaugos įstatymas (20 str. 2 dalis).
Už atliekų deginimą nesilaikant įstatymuose ar kituose teisės aktuose nustatytų atmosferos apsaugos reikalavimų, Administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – ATPK) 83 straipsnis numato baudą piliečiams nuo vieno šimto iki dviejų šimtų litų, o pareigūnams – nuo dviejų šimtų iki keturių šimtų litų.
Informuojame, kad pats nesveikiausias kuras yra akmens anglis. Malkas reikėtų naudoti tik išdžiūvusias, tada būna mažiau dūmų ir juose esančių kenksmingų medžiagų.
Griežtai draudžiama deginti buitines ir pramonines atliekas: atliekas iš plastmasės, gumos, atidirbusius tepalus ir kitas atliekas, užterštas naftos produktais, baldų atliekas, ir kitas medienos atliekas, impregnuotas cheminėmis medžiagomis.
Kietosios dalelės – ore esančių kietųjų dalelių ir skysčio lašelių (aerozolių) mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairūs komponentai - rūgštys, sulfatai, nitratai, organiniai junginiai, metalai, dulkės, suodžiai, pelenai ir kt. Žmonėms ypač pavojingos smulkiausios kietosios dalelės (KD10) – 10-ties mikronų ir mažesnio aerodinaminio skersmens. Pagal Europos Sąjungos reikalavimus KD10 koncentracijos ore paros vidurkis neturi viršyti 50 μg/m3. Kietųjų dalelių (KD10) paros ribinė koncentracija negali būti viršyta daugiau kaip 35 dienas per metus.
Jūratė BITARYTĖ
Rietavo savivaldybės administracijos
Vietos ūkio skyriaus specialistė (ekologė) |