Ugniagesiai su nerimu laukia Naujųjų metų savaitgalio, nes per ilgąjį šv. Kalėdų savaitgalį gaisrai pasiglemžė net 7 žmonių gyvybes, o dar 5 gyventojai buvo traumuoti. Pagrindinės šių nelaimių priežastys - neatsargus rūkymas, girtavimas bei neatsargus žmonių elgesys su ugnimi. Šiemet gaisruose jau žuvo 134 gyventojai, o dar 229 buvo traumuoti.
Todėl ugniagesiai nerimauja ir dėl Naujųjų metų nakties, kai pradės pokšėti petardos, o dangų nušvies sproginėjantys fejerverkai. Deja, dėl neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo kasmet kyla gaisrų, nuo jų susižaloja žmonės. Šiemet dėl šios priežasties jau kilo 10 gaisrų, kai pernai tik vienas.
Neišvengta nelaimių ir per šias Kalėdas. Gruodžio 26-osios vakarą Klaipėdoje, Varpų gatvėje, nenustatyto asmens mesta petarda pataikė ir sprogusi išdaužė daugiabučio buto langą. Laimė, bute buvę žmonės nenukentėjo. Tą patį vakarą Alytuje sprogdindamas petardą susižalojo 36-erių metų vyras, kuris dėl akių nudegimo gydomas ambulatoriškai. Dar vienas nelaimingas atsitikimas gruodžio 27-osios naktį įvyko Vilniuje, Antakalnio gatvėje. Namo kieme sprogdindamas petardą, plaštaką susižalojo 22-ejų metų jaunuolis.
Kad per Naujųjų metų šventes būtų išvengta tokių nelaimių, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas dar kartą primena gyventojams, kaip saugiai tokias priemones naudoti. Nepirkite pirotechnikos priemonių turgavietėse, kioskuose ar savivaldybės uždraustose vietose, nenaudokite savadarbių pirotechninių gaminių ir nebandykite patys jų pasigaminti, nes dėl to ir įvyksta skaudžiausios nelaimės. Pirotechnikos priemones įsigykite tik parduotuvėse ir atidžiai perskaitykite jų instrukciją. Jas naudokite tik lauke, išskyrus mažiausio galingumo, kurias galima naudoti ir namuose. Uždekite jas kuo toliau nuo žmonių, pastatų ir automobilių.
Naudodami fejerverkus gyventojų susibūrimo vietose, nenukreipkite jų į žmones. Pirotechnikos priemones statykite tik ant lygaus, nedegaus paviršiaus. Prieš sprogdindami, nukreipkite jas į viršų ir atsitraukite saugiu atstumu. Neleiskite pirotechninių gaminių naudoti vaikams. Pavojų gali kelti ir nesuveikusios pirotechnikos priemonės. Tad jeigu pirotechninis gaminys neiššovė, nesiartinkite prie jo mažiausiai 15 minučių arba tiek, kiek nurodyta instrukcijoje. Nebandykite jo ardyti arba uždegti iš naujo. Neužsidegusį ar neiššovusį gaminį reikia panardinti į vandenį, įdėti į maišelį ir išmesti į šiukšlių konteinerį. Be to, kad Naujųjų metų naktį neatsargiai paleistos pirotechnikos priemonės nesukeltų gaisrų, balkonuose nepalikite degių, greitai užsiliepsnojančių medžiagų.
Tuo pačiu dar kartą įspėjame, jog pažeidus civilinių pirotechnikos priemonių įsigijimo ir naudojimo tvarką, pažeidėjui gali būti paskirta administracinė nuobauda – bauda nuo 50 iki 100 litų. Pakartotiniai tokie pat veiksmai užtraukia baudą nuo 100 iki 200 litų, o pažeidimai, padaryti nepilnamečių nuo 14 iki 16 metų, užtraukia įspėjimą arba baudą jų tėvams ar globėjams nuo 50 iki 100 litų su civilinių pirotechnikos priemonių konfiskavimu ar be konfiskavimo.
Kad artėjančios šventės neatneštų skaudžių nelaimių, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prašo gyventojų atsargiai elgtis su ugnimi, nerūkyti lovoje, nepalikti be priežiūros mažamečių vaikų. Tuo pačiu primename: prieš išvykdami iš namų, nepamirškite išjungti iš elektros tinklo elektrinių, šildymo prietaisų, nepalikite perkaitintos ar besikūrenančios krosnies, patikrinkite, ar išjungtos dujos. Daugelio gaisrų padariniai būna ypač skaudūs ir dėl pavėluoto ugniagesių gelbėtojų iškvietimo, todėl, tik pastebėję gaisrą, nedelsdami kvieskite ugniagesius Bendruoju pagalbos telefonu 112. Važiavimo sąlygos dėl kritulių ir plikšalos gali būti nepalankios, tad būkite atidūs kelyje.
PAGD VPPV Visuomenės informavimo ir analizės skyrius |