|
Nuo 1983 m. kovo 15 d. pasaulyje švenčiama vartotojų diena. Tą dieną primenamos vartotojų teisės, kurios išdėstytos Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos į s t a t y m e:
savo nuožiūra įsigyti ir naudoti prekes ir paslaugas (pasirinkti pardavėją, paslaugų teikėją);
įsigyti saugias, tinkamos kokybės prekes ar paslaugas;
gauti teisingą ir visapusišką informaciją valstybine kalba apie parduodamas prekes, teikiamas paslaugas;
gauti informaciją apie savo teisių įgyvendinimo ir gynimo tvarką;
į pažeistų teisių gynimą ir į turtinės ir neturtinės žalos (nuostolių) atlyginimą;
kreiptis dėl pažeistų teisių gynimo į ginčus nagrinėjančias institucijas ar teismą;
jungtis į vartotojų asociacijas;
į švietimą vartojimo srityje;
į ekonominių interesų apsaugą.
|
Rietavo savivaldybės gyventojai ir svečiai turi galimybę pasirinkti ir maisto produktus, ir ne maisto prekes. Maisto produktais prekiaujama 49 parduotuvėse, viešojo maitinimo paslaugas teikia 40 subjektų, įskaitant mokyklas, ligoninę, vaikų lopšelį-darželį, kavines, užkandines turgavietėje , kebabines. UAB „Rietavo turgus“ maisto produktais prekiauja, priklausomai nuo sezono, nuo 20 iki 60 prekeivių ir ūkininkų. Į turgavietę prekeiviai atvyksta ir iš aplinkinių rajonų. Turgavietės prekeiviai rietaviškiai sudaro apie 25 proc. Registruoti 4 ūkininkai, auginantys braškes, agurkus, pomidorus, vaistažoles, parduodantys savo pagamintus produktus turgavietėse, mugėse ir pan. Veikia kepyklėlė, aliejaus ir sezoninė sulčių spaudyklos.
Rietavo valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba gauna vartotojų pranešimus apie nekokybiškas paslaugas viešojo maitinimo įstaigose, netinkamos kokybės maisto produktų įsigijimą parduotuvėse. Pranešimų skaičius labai svyruoja. 2016 m. registruoti 9 skundai, o 2017 metais gauti 5 pranešimai. Inspektoriai nedelsiant atlieka patikrinimus, kurių metu apie 50 proc. pranešimų pasitvirtina. Tačiau norėtume priminti, kad vartotojas, gavęs netinkamą paslaugą ar įsigijęs nekokybišką prekę, turi turėti įsigijimo čekį ir pirmiausiai kreiptis į pardavėją ar paslaugos teikėją ir reikalauti, kad nekokybiška prekė būtų pakeista į tinkamos kokybės. Taip pat galite prekę grąžinti ir atgauti pinigus. Jeigu vartotojų reikalavimai dėl nekokybiškų prekių ar paslaugų netenkinami, jie gali kreiptis į VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefonu 8 800 40 403 arba tiesiogiai į Rietavo VMVT – Oginskių g. 8, Rietavas, arba el. paštu rietavas@vmvt.lt .Nebijokite prisistatyti, Jūsų konfidencialumas visada garantuojamas. VMVT norėtų grįžtamojo ryšio su vartotoju.
Vartotojai, turėdami teises įsigyti tinkamas ir atitinkančias jų poreikius prekes, turėtų susimąstyti.
Perkame kasdien, tik ne kasdien pagalvojame, kokias pasekmes mūsų vartojimo įpročiai turi aplinkai ir mūsų pačių ateičiai.
Statistika negailestinga – pasaulyje kasmet iššvaistoma apie 30 proc. maisto. Lietuvos vartotojų instituto duomenimis, kiekvienas Lietuvos gyventojas kasmet išmeta apie 50 kg maisto, kuris galėtų būti suvartotas. Šventiniu laikotarpiu maisto išmetama ketvirtadaliu daugiau negu kitu metu. Europos Sąjungoje kiekvienais metais iššvaistoma apie 88 mln. tonų maisto — 173 kg vienam gyventojui. Daugiausiai maisto atliekų ES susidaro būtent namų ūkiuose (53 proc.). Taigi vartotojai gali radikaliai pakeisti padėtį. Kiekvieno mūsų elgesys su maistu daro poveikį planetos klimatui ir gyventojams. Pasaulyje badauja 800 mln. žmonių, apie 3,1 mln. vaikų iki penkerių metų amžiaus miršta dėl prastos mitybos. 2014 m. duomenimis, Europos Sąjungoje 55 mln. žmonių kas antrą dieną negalėjo sau leisti įsigyti kokybiško maisto.
Maisto produktui pagaminti, perdirbti ir platinti, taip pat ir jo atliekoms sutvarkyti eikvojami ištekliai. Taigi netausojant maisto, švaistomi riboti žemės, energijos ir vandens ištekliai, teršiama aplinka. Su iššvaistomu maistu susijęs šiltnamio efektą sukeliančių dujų susidarymas. Rinkodara taip pat prisideda prie maisto švaistymo, siūlydama „perkant vieną, antrą gauti nemokamai“. Vartotojas akcijų metu įsigyja daugiau negu gali suvartoti. Dauguma vartotojų trečdalį nusipirkto maisto nuolat išmeta, pusė vartotojų neteisingai supranta produktų tinkamumo vartoti datas.
Vartotojai turėtų planuoti namų ūkio poreikius, protingai pasirinkti perkant, planuoti porcijas, taupyti pinigus.
Rietavo valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija |