Kasmetinė gaisrų statistika byloja, kad atvėsus orams ir prasidėjus šildymo sezonui išauga gaisrų gyvenamajame sektoriuje, kylančių dėl krosnių įrengimo ir jų eksploatavimo taisyklių pažeidimu, skaičius. Pažymėtina, kad tokių gaisrų padariniai dažnai būna ypač skaudūs, sudega gyvenamosios patalpos, jose esantis turtas, apsinuodiję smalkėmis žūsta žmonės.
Kad išvengtume skaudžių nelaimių, dar kartą norime įspėti gyventojus, kad pastatuose, kuriuose yra įrengtos krosnys, prieš pradedant kūrenimo sezoną būtina jas gerai sutvarkyti ir išvalyti dūmtraukius. Dūmtraukius šildymo sezono metu būtina valyti ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius.
Gaisrai namuose, šildomuose krosnimis, kyla, kai jos yra perkaitinamos, atsiranda plyšių kaminų ar židinių sienelėse, pro kurias gali prasiveržti ugnis, taip pat kai prakurams naudojami degalai ir kiti greitai užsiliepsnojantys skysčiai.
Kad iš krosnies pakuros iškritusios žarijos neuždegtų grindų, būtina prie jų prikalti skardos lapą arba įrengti nedegų pagrindą. Negalima malkų ir kitų degių medžiagų džiovinti, laikyti ant krosnių arba arti jų, palikti atvirų pakuros durelių. Kai kūrenasi krosnis ar dega dujinė viryklė, neišeikite iš namų, nepatikėkite jų priežiūros mažamečiams vaikams. Užšalusio vandentiekio neatšildykite atvira ugnimi.
Kita aktuali problema – patalpų šildymas elektriniais prietaisais. Atminkite, kad pavojinga į elektros tinklą iškart įjungti kelis tokius elektros prietaisus, nes perkraunama elektros
instaliacija, kaista laidai, gali įvykti trumpas jungimasis, dėl ko dažnai ir kyla gaisrai. Elektrinius
šildymo prietaisus reikia statyti toliau nuo užuolaidų ir baldų. Nepalikite ant jų padžiautų rūbų,
o išeidami iš namų elektrinius šildymo prietaisus būtinai išjunkite. Nemažėja gaisrų ir dėl savos
gamybos elektrinių šildymo prietaisų. Dėl šios priežasties ypač dažnai dega statybininkų vagonėliai, sodo nameliai, garažai. Saugiau naudoti gamyklinius šildymo prietaisus, žinoma, prieš tai gerai susipažinus su jų eksploatacijos taisyklių reikalavimais.
Kad išvengtumėte žmonių žūčių ir ugniagesiai galėtų laiku atskubėti į pagalbą, užtikrinkite gaisrinių automobilių privažiavimą prie pastatų, vandens telkinių, hidrantų, neužstatykite jų transporto priemonėmis, o atokiose kaimo vietovėse išeikite jų pasitikti.
Prašome Savivaldybės seniūnijų vadovų atkreipti dėmesį į šią pastaruoju metu aktualią problemą ir bendromis pastangomis bandyti ieškoti galimybių praktiškai padėti socialiai remiamoms šeimoms ir piliečiams suremontuoti netvarkingas krosnis, sutvarkyti dūmtraukius, apsirūpinti dūmų detektoriais.
Parengė
Mindaugas KATAUSKAS
Telšių APGV
Plungės PGT VPPP inspektorius |