Įgyvendinant Lietuvos savivaldybių asociacijos vykdomą projektą „Vaiko teisių užtikrinimo ir pagalbos vaikui ir jo šeimai stiprinimas Lietuvos savivaldybėse: Ankstyvosios intervencijos modelis“, kurį iš dalies finansuoja Norvegijos finansiniai mechanizmai, nuo liepos vidurio rengiami mokymai kiekvienos savivaldybės specialistams, susijusiems su vaiko gerove ir saugumu.
„Mokymai naudingi, bet galėtų būti organizuojami savivaldybėse, kad būtų galima supažindinti kuo didesnį ratą specialistų“, – įspūdžiais apie mokymus dalijasi Rietavo savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Žibutė Milienė
Per mokymus pristatomas ir įgyvendinant projektą rengiamas ankstyvosios intervencijos modelis.
Šio modelio rengimo vadovės uždarosios akcinės bendrovės „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ vyr. konsultantės Jūratės Griciūtės teigimu, Lietuvoje kuriamas naujas kiekvieno vaiko gerovės ir reikiamos pagalbos užtikrinimo įrankis, keičiantis požiūrį į vaiką ir jo šeimą, pabrėžiantis vaiko poreikių tenkinimo svarbą. Vadovaujantis Norvegijos ir kitų užsienio šalių patirtimi kuriamo modelio esmė – orientacija ne į problemas, bet į rizikų vertinimą, kad būtų kuo anksčiau pastebėti požymiai, rodantys, jog tam tikroje srityje gali būti grėsmė vaiko gerovei.
„Parengto ir pristatyto ankstyvosios intervencijos modelio privalumai – struktūrizuota ankstyvosios intervencijos sistema, parengti pavyzdiniai klausimynai, – pristatyto modelio projektą vertina Ž. Milienė. –Trūkumai – daug vertinamųjų kriterijų, kas įvertinant situaciją užima daug laiko. Patogiau būtų, jeigu būtų parengta elektroninė modelio versija. Modelio efektyvumas garantuotas tik veikiant visoms grandims, bet neatmetama galimybė, kad kai kurių sričių specialistai nedalyvaus prevenciniame darbe. Manau, lengviausiai jį priims socialiniai darbuotojai, kiek sudėtingiau bus į prevencinį darbą įtraukti medikus, pedagogus, policijos pareigūnus.“
Rugsėjo 20-ąją vykusiame projekto stebėsenos komisijos posėdyje, kuriame buvo apžvelgti nuveikti darbai, pabrėžta, kad ankstyvosios intervencijos modelis, atsižvelgiant į mokymų dalyvių pastabas ir pasiūlymus, tobulinamas. Be to, baigus projektą ankstyvosios intervencijos modelis bus išbandytas penkiose pilotinėse – Kauno ir Alytaus miestų, Alytaus ir Telšių rajonų ir Elektrėnų – savivaldybėse, o tai leis modelį dar labiau patobulinti ir supaprastinti. Kad darbuotojams būtų paprasčiau modelį pildyti, stebėsenos komisijos posėdyje buvo pasiūlyta jį automatizuoti, kas leistų vietoje naudojant išmanųjį telefoną jį užpildyti.
Įgyvendinant projektą rengiama ir stebėsenos komisijos posėdyje pristatyta ir ankstyvosios intervencijos modelio stebėsenos metodika, kas sudarys galimybes sukurtą įrankį pastoviai tobulinti, nes, kaip pabrėžia J. Griciūtė, net pati tobuliausia metodika turi būti keičiama, atsižvelgiant į gyvenimo pokyčius.
Genovaitė PAULIKAITĖ |