Lapkričio 8 dieną minima Europos sveikos mitybos diena. Šią dieną Europos šalyse visuomenė skatinama labiau atkreipti dėmesį į tinkamą mitybą ir jos įpročius.
Sveika mityba priklauso nuo to, ar žmogus suvartoja tinkamą jam būtinų maisto medžiagų (baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, skaidulinių, mineralinių ir kt.) kiekį. Pagrindiniai netinkamos mitybos padariniai – antsvoris, nutukimas arba priešingai – organizmo nualinimas, anoreksija. Tinkami mitybos įpročiai lemia gerą savijautą, optimalų kūno svorį ir padeda išvengti tam tikrų sveikatos problemų. Sveikai ir tinkamai maitinantis žmogaus organizmas aprūpinamas energija ir gyvybinei veiklai reikalingomis maistinėmis medžiagomis, užtikrinamas normalus vystymasis, nuolatinis kūno ląstelių atsinaujinimas.
Siekiant pagerinti ir palaikyti tinkamus savo mitybos įpročius, būtina nuolatos prisiminti ir gyventi pagal tris pagrindinius sveikos mitybos principus – saikingumą, įvairumą ir balansuotumą. Taip pat svarbu maitintis reguliariai, rekomenduojama valgyti ne dažniau kaip kas 3 valandas ir ne rečiau kaip kas 4 valandas. Per pusryčius ir pietus žmogus turėtų gauti daugiau negu du trečdalius paros raciono kalorijų, o vakarienei – mažiau negu trečdalį. Norint išlikti sveikiems, tiek suaugusiesiems, tiek vaikams būtina laikytis pagrindinių sveikos mitybos rekomendacijų:
valgyti maistingą, įvairų, dažniau augalinį nei gyvūninės kilmės maistą;
kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų, ypač viso grūdo produktų;
kelis kartus per dieną valgyti įvairių, dažniau šviežių daržovių ir vaisių (nors 400 g per dieną);
išlaikyti normalų kūno svorį (kūno masės indeksas 18,5–25);
mažinti riebalų vartojimą, gyvūninius riebalus, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų rūgščių, keisti augaliniais aliejais;
riebią mėsą ir mėsos produktus keisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimi, paukštiena ar liesa mėsa;
vartoti liesą pieną, liesus pieno produktus (rūgpienį, kefyrą, jogurtą, varškę, sūrį);
rinktis maisto produktus, turinčius mažai cukraus; rečiau vartoti saldžius gėrimus, saldumynus;
valgyti nesūrų maistą. Bendras druskos kiekis maiste, įskaitant gaunamą su rūkytais, sūdytais, konservuotais produktais, duona, neturi būti didesnis kaip vienas arbatinis šaukštelis (5 g). Vartoti joduotą druską;
skatinti išimtinį žindymą iki 6 mėn. ir žindymą iki 2 m. ir ilgiau, užtikrinant tinkamą ir saugų papildomą kūdikių ir mažų vaikų maitinimą;
valgyti reguliariai;
gerti pakankamai skysčių, ypač vandens;
taip pat rekomenduojama kasdien aktyviai judėti.
Taigi sveika mityba – tinkamos kiekybės, kokybės ir režimo laikymasis. Sveikos mitybos laikymasis apsaugos mus nuo daugelio ligų atsiradimo ir padės gerai jaustis kiekvieną dieną.
Parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras
www.visuomenessveikata.lt |