Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos organizuotoje konferencijoje dalyvavo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, Sveikatos, socialinės paramos ir rūpybos skyriaus specialistė Ingrida Murauskienė ir Rietavo socialinių paslaugų centro atstovė Jūratė Lučinskaitė. Konferencijos, kurioje dalyvavo apie du šimtai dalyvių, tikslas – kurti institucinės globos pertvarkos klasterį, paremtą bendradarbiavimu, bendrų veiklų inicijavimu ir vykdymu, ir skatinti tvaraus perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų.
Po ministrės Algimantos Pabedinskienės sveikinimo žodžio buvo pristatytas Lietuvos institucinės globos pertvarkos projektas, pertvarkos klasterio kūrimo priemonės. Kalbėta apie pagalbą šeimai bendruomenėje, gyventojų požiūrį į globą, įvaikinimą, pasidalinta užsienio šalių patirtimi. Renginyje daug dėmesio skirta pagalbai, kurią šeimai galėtų suteikti bendruomenė, ateities planams ir jų įgyvendinimo galimybėms. Gerąja patirtimi dalijasi ir vaikų globos namų darbuotojai.
Savivaldybės meras Antanas Černeckis (beje, jis buvo vienintelis meras, kalbėjęs šioje konferencijoje) su susirinkusiaisiais pasidalijo mintimis apie vaikų globą šeimose. Pasak jo, geriausias variantas – įvaikinimas, galima ir globa arba vaikų priežiūra šeimynose. Mero nuomone, labai svarbu, kad vaikai būtų kuo anksčiau įvaikinami, o ne mėtomi iš vienos globos įstaigos į kitą, kuriose neretai įsigyja „geros“ patirties. Kita vertus, valstybė turėtų labiau pasirūpinti globėjais. Juk dabar vaikų globos namams už vaikus mokami tikrai nemaži pinigai, o globėjams atitenka trupiniai. Juk užauginti vaiką – labai didelė atsakomybė, globėjai pasiima jį ne metams ar dvejiems, o visam gyvenimui. Gal dėl nepakankamos moralinės ir materialinės paramos tiek mažai norinčių globoti tėvų netekusius vaikus? Taigi, matyt, kol nepasikeis valstybės požiūris ir globėjus ir jų problemas, spartesnės institucinės globos pertvarkos sunku tikėtis.
Šiuo metu vykdomas pirmasis institucinės globos pertvarkos etapas – pasirengimas vykdyti pertvarką. 2017-2020 metais lygiagrečiai bus vykdomi du kiti pertvarkos etapai: paslaugų infrastruktūros plėtra regionuose ir naujų formų paslaugų teikimas tikslinėms grupėms. Bendrai visiems trims etapams bus skirta 77,4 mln. Eur (iš jų 64,09 mln. – ES struktūrinių fondų lėšos). |