|
Daugelis mūsų nori gyventi gražioje ir švarioje aplinkoje, bet nesusimąstome, kad kiekvienas, kasdien išmetame apie 1 kg atliekų. Atsižvelgiant į iškilusią grėsmę gamtai ir įvertinant rūšiavimo ir perdirbimo naudą, Jėrubaičių sąvartyne įrengta nauja atliekų perdirbimo gamykla.
|
Projektas „Telšių regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“ įgyvendintas pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Aplinka ir darnus vystymasis“ priemonės „Atliekų tvarkymo sistemos sukūrimas“ veiklą „Komunalinių atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra, sukuriant biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo infrastruktūrą ir atliekų naudojimo energijai gauti pajėgumus“. Projektą įgyvendino UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ ir Telšių regiono savivaldybės.
Projekto paskirtis – tinkamai išrūšiuoti mišrias komunalines atliekas, o pagrindinis įrenginių tikslas – atskirti ir sutvarkyti biologiškai skaidžią dalį. Technologiniu požiūriu mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginiai susideda iš 3 dalių: mechaninio rūšiavimo, biologinio apdorojimo ir energijos gamybos. Visi šie įrenginiai atkeliavo iš Vokietijos ir Olandijos.
Mechaninio-biologinio apdorojimo pastate atliekos iš viso Telšių regiono keliauja į priėmimo patalpas, kuriose, atskyrus didžiąsias atliekas, teleskopinis krautuvas jas perkelia į dozatorių-maišelių plėšytuvą. Sunkesnioji atliekų dalis, atskirta pirminio srauto separatoriumi, toliau žvaigždiniu separatoriumi atskiriama į biologiškai skaidžią ir inertinę frakcijas. Likusi frakcija keliauja į oro srauto separatorių, kur lengvesnioji didesnių gabaritų atliekų dalis nukreipiama į rankinę rūšiavimo kabiną, o mažesnių gabaritų dalis nukreipiama į optinį separatorių. Rankinio rūšiavimo linijoje atrenkamas metalas, plastikas, popierius, tekstilė ir deginimui skirta medžiaga. Optinis separatorius – automatinis įrenginys, kuriame suspaustu oru ir infraraudonaisiais spinduliais atskiriama lengvoji frakcija (pvz., aliuminis), o visa likusi masė, susmulkinus smulkintuvu, transportuojama į kieto kuro sandėlį. Iš šio sandėlio atliekos vežamos deginti į Klaipėdoje esančią „Fortum“ termofikacinę jėgainę. Atliekos, turinčios metalo, atskiriamos magnetais, esančiais 3 rūšiavimo vietose. Atskirta biomasė keliauja į biotunelius (jų pastatyta 15 po 320 t). Ten prasideda sudėtingi hidrolizės procesai, išgaunamos biodujos. Sukauptos biodujos laikomos talpyklose, iš kurių keliauja į kogeneracinę jėgainę, kur biodujos sudeginamos, vėliau pagaminama šiluma ir elektra. Šiluma naudojama technologiniame procese ir patalpoms šildyti. Elektra naudojama vidaus poreikiams, o likutis bus parduodamas AB „Elektros skirstymo operatorius“.
Į mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginius atliekos vežamos nuo 2015 m. gruodžio 1 d. Per du mėnesius pristatyta 5130 t mišrių komunalinių atliekų. Visos atliekos buvo išrūšiuotos, deginti išvežta 1774 t, išrūšiuota apie 81 t pakuočių atliekų, biologiškai skaidžių atliekų – 2446 t. Sąvartyne pašalintos tik 722 t. Prieš įrengiant mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginius, visos mišrios komunalinės atliekos buvo šalinamos sąvartyne. |