Rietavo Vietos veiklos grupės (VVG) „Rietavo iniciatyvos“ rankas jau pakeliui beveik 6 milijonai litų. Tokia parama patvirtinta parengtai vietos plėtros strategijai įgyvendinti.
Išsiskyrė efektyvesnės veiklos siekiu
Parama vietos veiklos strategijoms įgyvendinti skiriama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (Programa) krypties „LEADER metodo įgyvendinimas“ priemonę „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“.
Anksčiau Rietavo savivaldybė kartu su Klaipėdos rajonu ir Telšių rajono Varnių seniūnija priklausė VVG „Pajūrio iniciatyvos“. Ji 2006-2008 m. įgyvendino bandomąją integruotąją strategiją. Įgyta patirtis parodė, kad vienos savivaldybės VVG veikla efektyvesnė, todėl 2009 m. buvo įkurta VVG „Rietavo iniciatyvos“. Tęsdama pradėtą veiklą ji parengė naująją Rietavo savivaldybės kaimo vietovių plėtros strategiją. Ją planuojama įgyvendinti iki 2015 m., bendra projekto vertė – 5,76 mln. Lt.
„Rengdami strategiją inicijavome ne vieną apklausą, analizavome bendruomenių poreikius, rengėme susitikimus su jų atstovais. Norėjome, kad iniciatyva kiltų iš apačios, kad žmonės pajustų, jog tai jų parengta, o ne iš šalies primesta strategija. Prieš atiduodami ją vertinti, dar kartą susitikome su bendruomenių atstovais ir aptarėme svarbiausius klausimus“,– sakė Rietavo VVG projektų vadovė verslo centro direktorė Laima Dockevičienė.
Liepos 16 d. Žemės ūkio ministerijoje įvykusiame Projektų atrankos komiteto posėdyje buvo svarstoma ir rietaviškių vietos plėtros strategija. „Rietavo iniciatyvoms“ skirta 5,76 mln. Lt. Tame pačiame posėdyje apie skirtą paramą taip pat sužinojo Kėdainių ir Šalčininkų rajonų bei Šilalės rajono partnerystės VVG.
Nusibrėžė du prioritetus
VVG „Rietavo iniciatyvos“ pirmininkas Albinas Maslauskas sakė, kad Vietos plėtros strategijoje nustatyti du kaimiškų vietovių plėtros prioritetai, pagal kuriuos bendruomenės netrukus bus kviečiamos teikti paraiškas.
Pirmasis prioritetas – kaimo gyvenimo sąlygų gerinimas didinant viešosios aplinkos patrauklumą. Pateikusieji paraiškas galės pretenduoti į paramą įsirengiant bendruomenės reikmes atitinkančias patalpas, kitas viešąsias erdves – aikštynus, estradas, poilsio zonas. Taip siekiama gerinti kaimo infrastruktūrą, sukurti galimybes kaimo turizmo ir kitų alternatyvių žemės ūkiui verslų plėtrai. Antrasis prioritetas – kaimo žmonių gyvenimo kokybės gerinimas. Juo bus siekiama telkti kaimo gyventojus, stiprinti jų partnerystę ir bendradarbiavimą, o taip pat - plėtoti netradicinius, alternatyvius ir kitus smulkius kaimo verslus.
Projektams turi daug idėjų
Taigi dabar bendruomenėms atsiveria galimybių metas daug nuveikti kaimo plėtros, žmonių labui. O jos nesnaudžia ir jau brandina geras idėjas. „Mūsų Labardžiai“ bendruomenės pirmininkė Ona Jocienė įsitikinusi, kad įgyvendinant naująją strategiją svarbu daugiau dėmesio skirti bendruomeniškumui ugdyti. Pirmininkė kviečia kaimus rengti bendrus projektus, dalintis patirtimi, idėjomis.
Net penkis projektus, pasinaudodama LEADER parama, yra įgyvendinusi Tverų bendruomenė – prie mokyklos buvo pastatyta estrada, įsigyta dviračių keliauti po apylinkes, muzikos instrumentų Kultūros centrui, sukurta miestelio heraldika, surengtas fotografijų konkursas ir paroda vietos paveldo bei gamtos apsaugos tema. Tverų bendruomenės projektų vadovė Danielė Grauslienė išsakė planus sutvarkyti sporto aikštyną, toliau gražinti aplinką. Idėjų, kaip pagyvinti gyvenimą yra ir daugiau, tad bendruomenė žada teikti paraiškas ir naujajai strategijai.
Atsilikti neketina ir Medingėnų bendruomenė „Medinga“, turinti nemažą projektinės veiklos patirtį. Bendruomenės nariai pirmą savo projektą skyrė moterims – mokė dirbti kompiuteriais ir anglų kalbos pradžiamokslio. Parengę antrą projektą įsigijo ansambliui instrumentų, mokė jaunimą groti. Taigi VVG paraiškų sulauks ir ateityje.
Tikslas – kaimiškųjų vietovių plėtra
Iš viso Programos priemonei „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“ 2007–2013 m. numatyta skirti daugiau kaip 438 mln. Lt paramos lėšų. Strategijų atranką sudaro du etapai: išankstinis strategijų vertinimas ir paraiškų paramai gauti vertinimas.
Nuo 2008 m. Nacionalinė mokėjimų agentūra prie Žemės ūkio ministerijos gavo 51 vietos plėtros strategiją. Jos įvertintos nepriklausomų ekspertų. Žemės ūkio ministerija patvirtino 45 strategijas ir dėl jų įgyvendinimo jau pasirašė 39 paramos sutartis. Iki liepos 15 d. patvirtinta paramos suma VVG strategijoms įgyvendinti yra 383,6 mln. Lt. Teigiamai įvertintų strategijų rengėjai jų įgyvendinimui paraiškas paramai gauti gali teikti iki šių metų rugpjūčio 31 dienos.
Žemės ūkio ministerijos informacija |