|
Spalio 11 d. vyko Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto (VVSK) ir Vidaus reikalų ministerijos organizuota konferencija „Lietuvos regioninės plėtros kryptys. Baltosios knygos pristatymas“.
|
Konferencijai pirmininkavęs komiteto pirmininkas Povilas Urbšys pakvietė gausiai susirinkusius vietos savivaldybių, apskričių regioninės plėtros tarybų, valstybės institucijų, asocijuoto verslo, mokslo ir mokymo įstaigų, visuomeninių organizacijų ir kitų suinteresuotų institucijų atstovus konstruktyviai aptarti vidaus reikalų ministro sudarytos darbo grupės parengtas Lietuvos regioninės politikos gaires (baltąją knygą).
Su šio dokumento rengimo eiga, svarbiausiomis nuostatomis (regioninės politikos iššūkiais, prielaidomis, planuojamais pokyčiais, regioninės politikos strategijos principais, jos ilgalaikiu tikslu ir veiksmais pagal keturis uždavinius) supažindino vidaus reikalų viceministras Giedrius Surplys. Kiti darbo grupės nariai – Telšių apskrities regioninės plėtros tarybos pirmininkas, Rietavo meras Antanas Černeckis, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos viceprezidentas Vidmantas Japertas ir Lietuvos vietos bendruomenių sąjungos pirmininkė Reda Kneizevičienė pateikė savo nuomonę ir komentarus dėl regioninės politikos baltosios knygos nuostatų, aktualių jų atstovaujamoms institucijoms ir/ar socialinėms grupėms. Diskusijoje aktyviai dalyvavo savivaldybių merai, Lietuvos pramonininkų ir verslo darbdavių konfederacijų, Lietuvos savivaldybių asociacijos administracijos atstovai, mokslininkai.
Konferencijos metu kalbėjusieji asmenys pripažino parengto dokumento svarbą ir reikšmę. Jie pasidžiaugė, kad regioninės politikos baltoji knyga buvo rengiama sutelkus įvairių ministerijų, vietos savivaldybių, asocijuoto verslo ir visuomeninių organizacijų atstovus ir kad joje siekiama įtvirtinti naują požiūrį į valstybės regioninę politiką: iš Europos Sąjungos paramos lėšų „dalijimo“ vietinės plėtros projektams politikos valstybės regioninė politika jau pradedama traktuoti kaip nacionalinio lygio koordinuota viešoji politika, kurios tikslų nustatyme ir įgyvendinime dalyvauja valstybės (praktiškai visų ministerijų), vietos ir/ar regioninio lygmens valdžios institucijos, mokslo ir mokymo įstaigos, ekonominiai ir socialiniai partneriai, suinteresuoti tolygia valstybės teritorine plėtra, darbo vietų regionuose kūrimu, emigracijos mažinimu ir gyvenimo sąlygų regionuose gerinimu.
Visgi, dėl minėto dokumento formos ir turinio buvo išsakyta daugiau kritinių pastabų. VVSK pirmininko P. Urbšio nuomone, šis dokumentas, kurio didesnę dalį sudaro ne regioninės politikos strategija ir jos įgyvendinimo priemonės, o esamos situacijos apžvalga, daugiau primena rinkiminę programą. Jis yra neaiškios teisinės formos, jame trūksta išsamesnės regiono sampratos ir tvirtesnio pagrindimo, kokiame skaičiuje regionų optimalu įgyvendinti naujo laikotarpio regioninę politiką (o tai svarbu diferencijuotai taikant finansines priemones ir regionų plėtrai skiriant finansines lėšas iš valstybės ir/ar Europos Sąjungos fondų). Dokumente nepakankamas dėmesys skirtas regionų plėtros tarybų stiprinimui ir jų galių didinimui.
Diskusijos metu kalbėję savivaldybių merai pasigedo konkretesnių nuostatų dėl numatomos perduoti savivaldybėms ekonomikos augimo skatinimo funkcijos, dėl priemonių, kuriomis jos, vykdydamos šią funkciją, galėtų realiai naudotis, taip pat dėl paskatų už šios funkcijos vykdymą sistemos. Buvo pateiktas ne vienas pavyzdys, parodantis, kad savivaldybių teisės ir galimybės pritraukti verslą, kurti darbo vietas dabartiniu metu yra pakankamai apribotos ir, nežiūrint pastangų, situacija nesikeičia. Siekiant šios politikos stabilumo ir tęstinumo, buvo pasiūlyta apsvarstyti galimybę parengti ir pasirašyti politinių partijų nacionalinį susitarimą dėl valstybės regioninės politikos ir jos įgyvendinimo.
Komiteto pirmininkas P. Urbšys pasiūlė Vidaus reikalų ministerijai ir ministro įsakymu sudarytai darbo grupei toliau tęsti darbą, teminiuose pogrupiuose išsamiau išgvildenti atskirus siūlomos naujos regioninės politikos mechanizmo elementus (dėl kurių vis dar esama skirtingų nuomonių ar trūksta aiškumo, konkretumo), parinkti tinkamą teisinę formą ir 2018 metų I ketvirtį parengti konkretesnį dokumentą, kuris galėtų būti teikiamas svarstyti visuomenei, Vyriausybei ir Seimui.
Algirdas ASTRAUSKAS
Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto biuro patarėjas
tel. (8 5) 239 6803, el. p. algirdas.astrauskas@lrs.lt
|