|
Lietuvos Respublikos Seimas 2019-uosius paskelbė Žemaitijos metais, šiemet sukanka 800 metų, kada Žemaitijos vardas pirmą kartą buvo paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Šia proga spalio 23-ąją net 7 komandos ir palaikymo sirgaliai rinkosi į Labardžių bibliotekos surengtą protų mūšį „Žemaitija“.
|
Protų mūšį sudarė keturi etapai, kurių metu buvo pateikti 79 klausimai apie visą Žemaitiją – nuo Apuolės, Palangos Gintaro muziejaus, Žemaitijos sostinės Telšių iki Mosėdžio akmenų muziejaus, Kražių, Baublių. Susipažinome su iškiliais Žemaitijos šviesuoliais: Simonu Daukantu, Tėvu Jurgiu Ambrozijumi, Alfredu Bumblausku, Dionizu Poška. Panėrėme kojas į Lūksto ežerą, vaikščiojome kūlgrinda ir ieškojome „konvalijos“ – pakalnutės. Komandos sprendė žodžių grandinėlę, kur vienas žodis buvo žemaitiškas, iš duotų raidžių reikėjo sudaryti kuo daugiau žemaitiškų žodžių.
Po pirmo turo trys komandos: „Gaspadėnės“, „Pelaičių bendruomenės komanda“ ir „Pirmyn“ kovos nebetęsė, tik stebėjo mūšį. Antrame etape buvo pateikti 4 klausimai, komandos iš pateiktų užuominų turėjo pasakyti „kas tai“. Iš kuo mažiau užuominų pasisekė komandai atsakyti „kas tai“ – tuo daugiau taškų surinko. Po šio etapo iš kovos pasitraukė „Liolių bendruomenės komanda“.
Trečiajame etape komandos rinkosi iš temų ANA, UNS ir ANĖI. Po tema ANA slėpėsi 10 žemaitiškų žodžių – komandos kapitonui reikėjo pasakyti, ar tas žemaitiškas žodis susijęs su virtuvės įrankiu, reikmeniu, ar ne. Po tema ANĖI slėpėsi 10 vardų ir pavardžių, o komandos kapitonui reikėjo pasakyti, ar šis žmogus gimęs Žemaitijoje, ar ne. Po žodžiu UNS slėpėsi 10 žemaitiškų žodžių, kur komandos kapitonui reikėjo pasakyti, ar tas žemaitiškas žodis susijęs su garažo reikmeniu ir įrankiu, ar ne. Garažo reikmenys „Rėitavo gatvės“ komandai pakišo koją ir mūšis pasibaigė.
Į ketvirtą etapą išėjo dvi lygiavertės komandos – Labardžių „Kon sakā“ ir Tverų „Kermušie“. Po 10 klausimų paaiškėjo komanda nugalėtoja. Protų mūšį laimėjo komanda iš Tverų „Kermušie“.
Visos komandos apdovanotos „Diekavuonėmis“, o komandos „Rėitavo gatvė“, „Kon sakā“ ir „Kermušie“ gavo 2020-ųjų kalendorius su tų metų simboliu – žiurke. Žemaitiškų patiekalų vaišės vainikavo protų mūšį, tad ilgai netilo diskusijos apie žemaičių kalbos išskirtinumą, ir jos grožį.
Renginio metu buvo eksponuojama Žemaitijos metams skirta spaudinių paroda „Žemaitijos amžių turtai“, kurią parengė Rietavo Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos Labardžių bibliotekos kultūrinės veiklos padalinio vadovė Loreta Jurkienė.
Nuoširdus ačiū protų mūšio partnerei ir vertinimo komisijos narei Labardžių kultūros namų vadovei Tatjanai Stancelienei ir per renginį pagelbėjusioms merginoms – Irminai Marčinauskytei ir Kamilei Jurkutei.
Labardžių bibliotekos informacija
|