Rietave vyko Nemuno žemupio baseino vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros projektą įgyvendinančių institucijų atstovų susitikimas su vietos bendruomene, Lauryno Ivinskio gimnazijos ir ,,Aušros“ katalikiškos vidurinės mokyklos moksleiviais ir mokytojais. Buvo aptarti projekto darbai, gyventojai supažindinti su ekonominiais ir socialiniais rezultatais. Ypatingas dėmesys buvo skirtas sveikos gyvensenos bei švarios aplinkos klausimams.
Susitikimas vyko mokykloje, kur bendruomenės nariai dalyvavo didelio susidomėjimo sulaukusioje ekologinėje pamokėlėje apie vandens svarbą ne tik žmogaus, bet ir viso pasaulio sveikatai. Pamokėles vedę lektoriai teigė, kad žmogus turi vartoti labai daug vandens - per dieną išgerti apie 2-3 litrus. Ir, žinoma, ne bet kokio, o tik kokybiško, švaraus. Juk nuo to, kokį vandenį naudojame, priklauso ir mūsų sveikata, gyvenimo trukmė bei kokybė. Rietavo savivaldybės vietos ūkio skyriaus ekologė priminė, kad pavasarį bus organizuojama tarptautinė akcija ,,Darom 2009“, kurios pagrindinis tikslas – sutvarkyti Lietuvos aplinką, renkant ir rūšiuojant atliekas užterštose vietose, įrodyti lietuvių vienybę ir skatinti juos nešiukšlinti. Vaikams buvo išdalintos rekomendacijos, kaip reikia rūšiuoti atliekas. Tikimasi, kad jų vaikų pagalba ši informacija pasieks Rietavo miesto ir kaimų gyventojus.
Vienas pagrindinių Nemuno žemupio baseino vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros projekto įgyvendinimo tikslų - kad gyventojai nuolat gautų švarų, ypač kokybišką centralizuotai tiekiamą vandenį.
“Dažnai negilių šulinių geriamasis vanduo yra užterštas nitritais, nitratais, geležimi, manganu, kai kur padidėjęs vandens kietumas, jis užterštas bakteriologiškai, o žmonės to nežino ir nuolat nuodijasi. Gyventojai, naudojantys centralizuotai tiekiamą vandentiekio vandenį, gali būti ramūs, kad jis atitinka visas higienos normas, visus europinius reikalavimus“,- teigė projektą įgyvendinančios bendrovės „Rietavo komunalinis ūkis“ direktorius Alvydas Rojus.
Pasak komunalininkų, vandens, kuris yra tiekiamas gyventojams, kokybė nuolatos tikrinama, patys gręžiniai yra gilesni nei 200 m, tad rietaviškius pasiekiantis vanduo tikrai švarus ir tinkamas vartojimui.
Susitikimo metu moksleiviams ir mokytojams buvo primintos visiems žinomos, tačiau kartais užmirštamos tiesos, kaip svarbu tausoti mus supančią aplinką, neteršti vandens telkinių.
Anot projektą įgyvendinančių organizacijų atstovų, dažnai gyventojai, kurių buitinės nuotekos neprijungtos prie centralizuotos nuotekų surinkimo sistemos, yra įsirengę vietines surinkimo talpas arba tiesiog nelegaliai nuvedę vamzdynus į vandens telkinius. Nuotekų surinkimo talpos gali būti nesandarios, be dugnų, todėl teršalai pakliūva į dirvožemį, vandens telkinius.
Labai reikšmingas Nemuno žemupio baseino vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros projekto įgyvendinimo tikslas ir yra siekis sumažinti aplinkos taršą.
„Siekiame, kad gyventojai suvoktų ir įsisąmonintų, jog prisijungimas prie centralizuotos nuotekų surinkimo sistemos yra labai svarbus gamtosaugai. Miesto kanalizacija besinaudojančių rietaviškių buitinės nuotekos vamzdynais patenka tiesiai į miesto nuotekų valymo įrenginius, niekur nenubėgdamos, nepasilikdamos dirvožemyje ar vandenyje. Iš valyklos į aplinką išleidžiamos jau išvalytos nuotekos, kurios nebeturi ypač pavojingų cheminių teršalų bei kitų gamtai ir mums patiems kenksmingų priemaišų“, - teigė A. Rojus.
„Rietaviškiai tikrai nori gyventi švaresnėje aplinkoje. O įgyvendinus šį projektą aplinkos ekologinė būklė pagerės. Tikimės, kad mūsų miestas, kuris yra gražiame miškingame gamtos kampelyje, išliks švarus bei patrauklus ne tik mums patiems, bet ir lankytojams iš visos šalies. Norime išsaugoti ir išpuoselėti turimus gamtos turtus bei palikti švaresnę aplinką ateities kartoms“, - sakė Rietavo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Antanas Aužbikavičius.
Nemuno žemupio baseino vandentvarkos plėtros ir rekonstrukcijos projektas, kurį 80 proc. finansuoja ES Sanglaudos fondas, o 20 proc. – Lietuvos Vyriausybė, padeda sumažinti ekonominius ir socialinius skirtumus tarp ES piliečių, priartina Rietavo gyventojų kokybę prie europietiškosios, mažina aplinkos taršą ir gerina ekologinę būklę.
Rietavo „Aušros“ katalikiškoje vidurinėje mokykloje lektorė Edita Rekašienė kalba apie vandenį ir jo svarbą žmogaus gyvenime
Rietavo „Aušros“ katalikiškos vidurinės mokyklos moksleiviai pamokėlėje ,,Kaip palikti švaresnę aplinką ateities kartoms“
Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos moksleiviai klausosi, kaip išsaugoti kuo švaresnę gamtą
Gražus Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos stendas su informacija, kaip rūšiuoti komunalines atliekas
Parengė Edita Rekašienė ir Rietavo savivaldybės administracijos
Vietos ūkio skyriaus vyresn. specialistė (ekologė) Jūratė Bitarytė |