|
Rietavo atvirame jaunimo centre veiklos netrūksta. Čia renkasi jauni žmonės: vieni ateina susitikti su draugais, pabendrauti su darbuotojais ar tiesiog pabūti, kiti įsitraukia į siūlomas veiklas. Vienas šiuo metu vykdomų Rietavo atviro jaunimo centro projektų yra 2019-aisiais startavusi iniciatyva „Kalbam tavo kalba“.
|
Erdvė burtis, tobulėti
Šiuo projektu sukurta atvira erdvė jauniems žmonėms, suteikianti daugiau galimybių rinktis, burtis, tobulėti, įgyti socialinių įgūdžių, mokytis, ieškoti savęs. Rietavo atvirame jaunimo centre dirbantys specialistai nuolat kuria jaukią atmosferą, kurioje vyraujanti vertybė – santykio su jaunuoliu kūrimas, tolerancija, savitarpio supratimas. Svarbiausia, kad čia kiekvienas jaunas žmogus priimamas toks, koks jis yra, nesistengiant jo riboti tam tikrais visuomenėje susiformavusiais dėsniais, taisyklėmis ar reikalavimais. „Tai yra vieta ateiti ir būti savimi. Čia be jokios baimės galima išsakyti problemas ir visiems kartu ieškoti sprendimų. Atviras darbas su jaunimu sudaro sąlygas jaunam žmogui turiningai leisti laisvalaikį bendraminčių būryje, aktyviai dalyvauti diskusijose, renginius ar laisvalaikio užsiėmimus inicijuoti patiems. Neformalus bendravimas grindžiamas pasitikėjimu, galimybe mokytis vieniems iš kitų. Pagrindinis projekto principas – pasitikėjimas“, – kalbėjo Rietavo atviro jaunimo centro darbuotoja, šiuo metu einanti vadovės pareigas, Laurina Kuprytė. Anot vadovės, projektas leido įdarbinti dar vieną darbuotoją (užimtumo specialistą), kurio pagrindinė funkcija – buvimas šalia jauno žmogaus. „Svarbu, kad jaunas žmogus galėtų ateiti, pats kurti sau laisvalaikio užimtumo veiklas, o esant reikalui pasikalbėti su darbuotoju, kuris kuria ryšį, išklauso jauną žmogų, o prireikus palydi į suaugystę, palaiko, bet jokiu būdu ne moralizuoja“, – dalijosi patirtimi L. Kuprytė.
Įdomios veiklos
Per visą projekto laikotarpį Rietavo jaunimo centre buvo surengta nemažai įdomių veiklų. Vyko stalo teniso, biliardo, pokerio turnyrai, kuriuose jauni žmonės galėjo demonstruoti savo sumanumą, taiklumą, išbandyti savo jėgas, pasivaržyti su kitais. Buvo dienų, kuomet jaunam žmogui teko kreiptis į jaunimo darbuotojus kritinėje gyvenimo situacijoje, kai kamavo liūdesys ar teko spręsti asmenines problemas, buvo ieškoma atsakymų į iškilusius klausimus. Grupinės ir individualios konsultacijos daugeliui padėjo rasti savo kelią, priimti sprendimus, geriau pasijausti. Jaunų žmonių susidomėjimo sulaukė įvairios stovyklos, žygiai, maisto gaminimo susibūrimai ir filmų vakarai. Pakviesti lektoriai dalijosi savo žiniomis. Vyko žalingų įpročių prevencija, profesijos pasirinkimo, pasitikėjimo savimi stiprinimo užsiėmimai, kaip spręsti mokyklos nelankymo, netinkamo elgesio problemas.
Buvimas be kaukių
„Mokykla, įgyvendina bendrus ugdymo standartus, patvirtintas ir suderintas programas, o neformalaus darbo su jaunuoliais esmė – prieiti prie jauno žmogaus, pažinti jį ir parodyti kitokias galimybes, padėti atrasti ir realizuoti jaunų žmonių talentus, sukurti erdvę jiems atsiskleisti. Mūsų jaunimo darbuotojai – žmonės su pašaukimu, neseniai gavę Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įvertinimą – jaunimo darbuotojo stipendijas“, – atviravo L. Kuprytė. Anot jos, jaunimo centre dirbantys žmonės nėra renginių organizatoriai, o tie, kurie įkvepia jaunus žmones pačius imtis iniciatyvos, daryti tai, kas jiems įdomu. „Mums patinka dirbti centre, nes čia labai daug tikro buvimo be kaukių. Esam, kokie esam. Keliaujam kartu, ir jeigu toje kelionėje pavyksta sukurti kažką gražaus, pavyksta kažką kartu atrasti, patirti buvimo džiaugsmą, jauti pulsuojančią gyvenimo prasmę“, – dalijosi savo mintimis jaunimo darbuotoja Alma Riebždaitė, kuriai šis projektas ir sukūrė papildomą darbo vietą ir leido ilgesnį laiką plačiai atverti duris ir širdis Rietave gyvenančiam jaunam žmogui.
Sėkmingo gyvenimo recepto nėra?
„Aišku, mums, kaip suaugusiems žmonėms, visada norisi, kad jaunuolis įgytų profesiją, susirastų darbą, turėtų gerus socialinius ryšius, tačiau negalime ignoruoti žmogaus pasirinkimo laisvės ir sprendimo priėmimo galios, žmogaus teisės gyventi savo gyvenimą, kuris ne visada sutampa su mūsų supratimu. Kartais tikrasis kelias randamas tik per didžiulius paklydimus ir išbandymus. Universalaus sėkmingo gyvenimo recepto nėra, mūsų tikslas – ne patarti, o nukreipti, suteikti žinių, kuriomis remdamasis jis pats priimtų geriausius sprendimus, kelti klausimus, į kuriuos sau atsakytų pats žmogus, būti šalia ir jį palaikyti. Stengiamės jaunuolį priimti tokį, koks jis yra – su visais jo išgyvenimais, emocinėmis patirtimis ir ieškojimais, išklausyti ir palengvinti tą emocinę naštą, kuri kartais jaunam žmogui tenka per sunki“, – dalijosi atviro darbo su jaunimu momentais jaunimo darbuotoja Aušra Mickutė.
Solidus įvertinimas
Rietavo atviro jaunimo centro vadovė džiaugėsi, kad įgyvendinant projektą įvykę tarpžinybiniai susitikimai gerokai išplėtė požiūrį į atviro jaunimo centro, atvirų jaunimo erdvių darbą. Neatsitiktinai Rietavo atviras jaunimo centras buvo įvertintas ir Užimtumo tarnybos renginyje, skirtame paminėti Darbo biržų sistemos sukūrimo 100-metį ir vienerius Užimtumo tarnybos veiklos metus. Rugsėjo viduryje vykusioje konferencijoje „Socialinės partnerystės vaidmuo užimtumui didinti“, kurioje dalyvavo socialiniai partneriai iš visos Lietuvos, Rietavo atviram jaunimo centrui įteikta padėka už bendradarbiavimą siekiant jaunimo užimtumo.
Darbas jaučiamas širdimi
„Jaunimo darbuotojo veikla – sunkiai matoma, vertinama ar matuojama. Ypač svarbu padėti jaunam žmogui palaikyti ryšį su jį supančia aplinka: mokykla, tėvais, bendruomene. Šis darbas dažniausiai jaučiamas širdimi. Svarbiausias mūsų veiklos rezultatas – jauno žmogaus sėkmė, pasiekimai, kurie džiugina kiekvieną jaunimo darbuotoją“, – kalbėjo L. Kuprytė.
|