Struktūra ir kontaktai Teisinė informacija Administracinė informacija Paslaugos Veiklos sritys GARBĖS PILIEČIAI Bendruomenės
Į pradžią



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lankytojų statistika

Skaičiuojama nuo: 2012-01-15
Iš viso apsilankė: 18894700
Šiandien apsilankė: 0
Dabar naršo: 0
Gyventojams Verslininkams Turistams
Pradžia > Veiklos sritys > Aplinkos apsauga
2009-04-28  Telšių apskrities VMVT Rietavo skyriaus informacija

 

DAŽNAI  PATEIKIAMI  KLAUSIMAI  APIE  KIAULIŲ  GRIPĄ

Kas yra kiaulių gripas?

Kiaulių gripas yra labai užkrečiama ūminė kiaulių kvėpavimo takų liga, kylanti dėl vieno ar kelių kiaulių gripo A virusų. Sergamumas paprastai yra didelis, bet mirtingumas mažas (1-4 proc.). Virusas plinta tarp kiaulių oro-lašeliniu ir tiesioginio bei netiesioginio kontakto būdu. Taip pat gali būti ir besimptominių kiaulių susirgimo atvejų. Daugelis šalių reguliariai vakcinuoja kiaulių populiacijas nuo šios ligos. Kiaulių gripo virusas dažniausiai nustatomas H1N1 potipio, tačiau randama ir kitų potipių (pvz., H1N2, H3N1, H3N2). Kiaulės taip pat gali užsikrėsti paukščių gripo ar žmogaus sezoninio gripo virusais. Kartais kiaulės vienu metu gali būti užsikrėtusios daugiau nei vieno tipo virusu, kurių genai gali maišytis. Taip gali atsirasti gripo virusas iš keleto šaltinių, vadinamas „Reassortant“ virusu. Nors kiaulių gripo virusu paprastai užsikrečia tik kiaulės, kartais virusas gali sukelti ir žmonių ligas.

Koks poveikis žmonių sveikatai?

Kartais būdavo pranešama apie paplitusias ar pavienes žmonių infekcijas, užsikrėtus kiaulių gripu. Klinikiniai požymiai yra panašūs į sezoninio gripo atvejus, tačiau tyrimai parodydavo intervalų skirtumus, o besimptominė infekcija sukeldavo sunkų plaučių uždegimą ir mirtį. Kadangi tipiška kiaulių gripo klinika primena žmonių sezoninę gripo infekciją ir kitas ūmines kvėpavimo takų ligas, daugeliu atvejų liga nustatoma per sezoninį žmonių sergamumą gripu. Lengvai sergant ar nesant simptomų, galima ir nenustatyti šios ligos paplitimo tarp žmonių.

Kur šie atvejai, turintys poveikį žmogui, buvo registruoti?

2007 m. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) gavo pranešimus apie kiaulių gripą iš JAV ir Ispanijos.

Kaip žmonės užsikrečia?

Žmonės paprastai kiaulių gripu užsikrečia nuo jau sergančių kiaulių tiesioginio kontakto būdu, ar lankantis kiaulių laikymo vietose. Žmogus žmogui virusą gali perduoti.

Ar saugu valgyti kiaulieną ir kiaulienos produktus?

Taip. Kiaulių gripu neužsikrečiama per maistą - gerai paruošus kiaulieną ir kiaulienos produktus, juos galima valgyti. Pagal bendrąsias kiaulienos ir kitos rūšies mėsos paruošimo rekomendacijas kiaulių gripo virusas žūsta virimo temperatūroje (700 C).

Kuriose šalyse pasireiškė kiaulių gripas?

Kiaulių gripo atvejai neužregistruoti Tarptautinėje gyvūnų sveikatos organizacijoje, todėl situacija nėra gerai žinoma. Keli protrūkiai yra žinomi Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Europoje (Jungtinė Karalystė, Švedija, Italija), Afrikoje (Kenija) ir Rytų Azijos šalyse – Kinijoje ir Japonijoje.

Kokia pandemijos rizika?

Tikėtina, kad didžioji dalis žmonių, ypač tie, kurie niekada neturėjo sąlyčio su kiaulėmis, neturi imuniteto nuo kiaulių gripo viruso, o tai gali sukelti infekciją. Jei laiku nenustatytas kiaulių gripo virusas, žmogus, perduodamas virusą žmogui, gali sukelti gripo pandemiją. Šio viruso sukeltą pandemiją sunku prognozuoti – ji priklauso nuo viruso virulentiškumo, žmonių imuniteto, nuo esančių antikūnų, sezoninio gripo infekcijos bei kitų faktorių. Kiaulių gripo virusas su žmogaus gripo virusu gali sudaryti hibridą, kuris ir sukelti pandemiją.

Ar yra skiepai, apsaugantys žmones nuo kiaulių gripo?

Ne. Gripo virusas pasikeičia labai greitai, todėl jam plintant labai svarbu suteikti tinkamą imuniteto apsaugą vakcinuotiems žmonėms. Dabartinės sezoninio gripo vakcinos gaminamos remiantis PSO rekomendacijomis, bet jos neapsaugo nuo kiaulių gripo viruso. Nėra žinoma, ar sezoninė vakcina gali suteikti kryžminę apsaugą nuo kiaulių gripo viruso infekcijos JAV ir Meksikoje. PSO glaudžiai dirba su atsakingomis institucijomis ir toliau pataria naudoti sezoninio gripo vakciną ir kitus antivirusinius medikamentus nuo kiaulių gripo infekcijos.

Kokie medikamentai naudojami gydymui?

Antivirusinių vaistų nuo sezoninio gripo, kuriais galima užkirsti kelią ligai ir veiksmingai ją gydyti, yra daugelyje šalių. Dauguma užsikrėtimo kiaulių gripu atvejų praeidavo savaime, be gydytojų pagalbos ar antivirusinių vaistų. Kai kurie gripo virusai turi atsparumą antivirusiniams vaistams. Virusai, išskirti paskutiniais užfiksuotais atvejais JAV, buvo jautrūs „Oselatmivirui“ ir „Zanamivirui“ bet atsparūs „Amantadinui“ ir „Remantadinui“. Informacijos nepakanka, kad rekomendacijos dėl naudojamų antivirusinių vaistų prevencijos būtų taikomos gydyti kiaulių gripo viruso infekcijai. Gydytojas turi pats priimti sprendimus, remdamasis klinikiniu ir epidemiologiniu vertinimu. Dėl plintančios kiaulių gripo infekcijos Meksikoje ir JAV, nacionalinės ir vietinės institucijos rekomenduoja naudoti gydymą „Oseltamiviru“ arba „Zanamiviru“.

Apie antivirusinių vaistų naudą ir žalą galima rasti:

http://www.who.int/csr/disease/avian_influenza/guidelines/pharmamanagement/en/index.html

Alvydas  MANTVYDAS

Skyriaus vedėjas  

 
  Spausdinti  
Rietavo savivaldybė
Savivaldybės biudžetinė įstaiga,
Laisvės a. 3, 90311 Rietavas
Tel. (8 448) 73 200
Faks. (8 448) 73 222
El. p. savivaldybe@rietavas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188747184
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Sausis
    2025     
 

 

 

 

 

 

      

          

 

     

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Rietavo savivaldybė. Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Laisvės a. 3, 90311 Rietavas, Tel. (8 448) 73 200, Faks. (8 448) 73 222, El. p. savivaldybe@rietavas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188747184
© Rietavo savivaldybė Sprendimas: Idamas, naudojama Smartweb.