Struktūra ir kontaktai Teisinė informacija Administracinė informacija Paslaugos Veiklos sritys GARBĖS PILIEČIAI Bendruomenės
Į pradžią



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lankytojų statistika

Skaičiuojama nuo: 2012-01-15
Iš viso apsilankė: 18894700
Šiandien apsilankė: 0
Dabar naršo: 0
Gyventojams Verslininkams Turistams
Pradžia > Veiklos sritys > Aplinkos apsauga
2019-04-05  TYMAI – LENGVAI PLINTANTI UŽKREČIAMOJI LIGA

Tymai – ūmi, užkrečiama virusinė infekcija, kuri plinta oro lašeliniu būdu. Sąlytis tarp  žmonių, trunkantis ilgiau negu 15 min., yra pakankamas, kad įvyktų imlaus asmens užsikrėtimas. Skaičiuojama, kad vienas tymais susirgęs asmuo gali užkrėsti iki 18 asmenų. Tymais sergantis asmuo gali užkrėsti kitus asmenis dar 4-5 dienas iki ir 4 dienas po bėrimo atsiradimo. Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir imunosupresiniams asmenims (kai yra pakitusi imunologinė būklė (pvz.: sergantieji ŽIV, po transplantacijos, po chemoterapijos).

Dažniausiai susirgimas tymais pasireiškia karščiavimu, vėliau – akių gleivinės uždegimu, sloga, trečią-septintą ligos dienomis atsiranda bėrimai. Bėrimai, kurie neniežti, prasideda veido srityje, už ausų, vėliau išplinta į kitas kūno vietas ir išlieka 4-7 dienas. Siekiant išvengti tymų plitimo aplinkoje ir atsižvelgiant į tai, kad ligos pradžioje gali pasireikšti ne tik tymams būdingi simptomai, labai svarbu, kad asmuo iš karto kreiptųsi į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje būtų įvertinta jo sveikatos būklė ir paskirti reikalingi tyrimai ir gydymas.

Asmenys, kuriems įtariami ar patvirtinti tymai, ar jų artimieji kuo greičiau turėtų informuoti su sergančiuoju bendravusius  asmenis apie buvusį kontaktą su tymais.

Efektyviausia apsaugos priemonė – skiepai

Vienintelė tymų infekcijos valdymo ir profilaktikos priemonė – vakcinacija. Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių vaikai kombinuota vakcina (tymų, epideminio parotito ir raudonukės) nemokamai skiepijami du kartus (15-16 mėnesių ir 6-7 metų amžiaus).

Tymams valdyti būtina sukurti ir išlaikyti labai aukšto lygio kolektyvinį imunitetą. Kad susidarytų kolektyvinis imunitetas ir būtų apsaugoti žmonės, kurie dėl sveikatos sutrikimų negali būti skiepijami, Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja paskiepyti ne mažiau kaip 95 proc. visuomenės narių.

Tymų virusas itin lakus, todėl nesiėmus specialių priemonių, jis ypač greitai pasklinda uždarose patalpose. Siekiant išvengti susirgimo tymais, labai svarbu laikytis kosulio etiketo ir nepamiršti rankų higienos reikalavimų, užtikrinti tinkamą patalpų vėdinimą ir valymą, vengti masinio žmonių susibūrimo uždarose patalpose, daugiau būti gryname ore.

Kaip elgtis po kontakto su tymais susirgusiu asmeniu

Plintant tymų virusui Lietuvoje, suaugę asmenys, turėję sąlytį su sergančiuoju tymais (kontaktiniai asmenys), per 72 val. gali pasiskiepyti nemokamai tymų, raudonukės ir epideminio parotito (toliau – MMR) vakcina „Priorix“, kuri skirta ir vaikams, skiepijamiems pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Atkreipiame dėmesį, kad MMR vakcina draudžiama skiepyti besilaukiančias moteris.

Nespėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir jeigu nesusergama – pasiskiepyti (mokamai). Per 72 val. nespėjusiems pasiskiepyti sąlytį turėjusiems asmenims rekomenduojama stebėti savo sveikatą vidutiniškai 10 dienų po turėto kontakto ir pasireiškus bet kokiems tymams būdingiems sveikatos sutrikimams, nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti, prieš kiek laiko buvo sąlytis su tymais sergančiu asmeniu.

Suaugusieji, kurie neskiepyti, nepersirgę tymais ar nežino, ar turi imunitetą šiam susirgimui, savo iniciatyva gali pasiskiepyti mokamai asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Dėl to reikėtų kreiptis į tas asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kurios skelbia turinčios komercinės, t.y. mokamos, vakcinos nuo tymų. Taip pat verta paminėti, kad laboratorijose galima atlikti tyrimą, parodysiantį, ar žmogus turi imunitetą tymams. Paslauga yra mokama.

 

Parengė  Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Naudotas šaltinis –  Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM, Klaipėdos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius

 
  Spausdinti  
Rietavo savivaldybė
Savivaldybės biudžetinė įstaiga,
Laisvės a. 3, 90311 Rietavas
Tel. (8 448) 73 200
Faks. (8 448) 73 222
El. p. savivaldybe@rietavas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188747184
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Sausis
    2025     
 

 

 

 

 

 

      

          

 

     

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Rietavo savivaldybė. Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Laisvės a. 3, 90311 Rietavas, Tel. (8 448) 73 200, Faks. (8 448) 73 222, El. p. savivaldybe@rietavas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188747184
© Rietavo savivaldybė Sprendimas: Idamas, naudojama Smartweb.