Struktūra ir kontaktai Teisinė informacija Administracinė informacija Paslaugos Veiklos sritys GARBĖS PILIEČIAI Bendruomenės
Į pradžią



 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lankytojų statistika

Skaičiuojama nuo: 2012-01-15
Iš viso apsilankė: 18894700
Šiandien apsilankė: 0
Dabar naršo: 0
Gyventojams Verslininkams Turistams
Pradžia > Administracinė informacija > Vadovų darbotvarkės > Savivaldybės administracijos direktoriaus
2019-04-17  TYMAI. SKIEPYTIS REIKIA DĖL DVIEJŲ PAGRINDINIŲ PRIEŽASČIŲ: KAD APSISAUGOTUME PATYS IR KAD APSAUGOTUME KITUS

Yra daugybė ligų, nuo kurių vienintelė ir efektyviausia apsaugos priemonė yra vakcina. Taip apsaugomas ne tik kiekvienas žmogus, bet ir sukuriama saugi aplinka visuomenei. Dabar vakcinomis galima kontroliuoti 28 ligas. PSO duomenimis, vakcinos kasmet išsaugo mažiausiai du milijonus gyvybių.

Skiepijimas yra viena veiksmingiausių, efektyviausių ir saugiausių užkrečiamųjų ligų kontrolės formų. Skiepais pasaulyje išnaikinti raupai, sėkmingai vykdoma poliomielito likvidavimo programa, rengiamos tymų, įgimtos raudonukės sindromo likvidavimo programos. Daug užkrečiamųjų ligų, kadaise buvusių labai dažnų ir neretai mirtinų (pvz., difterija, pasiutligė, stabligė), šiandien labai veiksmingai kontroliuojamos.

Kiekviena vakcina yra skiriama apsaugoti žmogaus organizmą nuo konkrečios ligos/infekcijos visą gyvenimą arba tam tikrą laikotarpį. Pavyzdžiui, gripo vakcina – vienam gripo sezonui, difterijos – 5-10 metų. Medikas, skirdamas vakciną, vadovaujasi vakcinos aprašu, kuriame yra nurodytos įskiepijimo dozės ir pakartotino skiepijimosi laikas. Tam, kad skiepai būtų efektyvūs ir susidarytų imunitetas, privaloma laikytis atitinkamos vakcinacijos sekos (kurso), kuris nurodytas vakcinos apraše. Skiepų efektyvumas siekia nuo 90 iki 99 procentų.

Tymai – per orą plintanti užkrečiamoji liga, sukeliama virusų. Tačiau plisti gali ir per kvėpavimo takų išskyromis užterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus. Didžiausia rizika susirgti – neskiepytiems, skiepytiems tik viena vakcinos doze, nesirgusiems asmenims, kūdikiams, vaikams ir suaugusiesiems, nėščiosioms, imunosupresiniams (prislopinto imuniteto) asmenims, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Klinikiniai simptomai – dažniausiai susirgimas tymais iš pradžių pasireiškia karščiavimu, vėliau – akių gleivinės uždegimu, sloga, kosuliu, atsiranda Kopliko dėmės. Charakteringas makulopapulinis bėrimas, kuris neniežti. Bėrimas paprastai pasireiškia 3–4 ligos dieną, prasideda veido srityje, už ausų, vėliau jis „leidžiasi žemyn“; bėrimas išlieka 4–7 dienas. Inkubacijos laikotarpis – apie 10 dienų (gali svyruoti nuo 7 iki 21 dienos).

Tymų virusas itin lakus, todėl nesiėmus specialių priemonių, jis ypač greitai pasklinda uždarose patalpose. Siekiant išvengti susirgimo tymais, labai svarbu laikytis kosulio etiketo ir nepamiršti rankų higienos reikalavimų, užtikrinti tinkamą patalpų vėdinimą ir valymą bei vengti masinio žmonių susibūrimo uždarose patalpose, daugiau būti gryname ore. Sąlytis tarp žmonių, ypač uždarose patalpose, trunkantis ilgiau negu 15 min. yra pakankamas, kad imlus asmuo užsikrėstų. Siekiant išvengti tymų plitimo aplinkoje, labai svarbu, kad asmuo laiku kreiptųsi į asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Asmenys, kuriems įtariami ar patvirtinti tymai, ar jų artimieji kuo greičiau turėtų informuoti su sergančiuoju bendravusius  asmenis apie buvusį kontaktą su tymais.

Tymai pavojingi, nes:

gali lengvai išplisti visuomenėje;

sergantysis gali užkrėsti kitus asmenis 4 dienas iki bėrimo atsiradimo ir 4 dienas po bėrimo;

ligonio būklei palengvinti gali būti taikomas tik simptominis gydymas;

galimos komplikacijos (plaučių uždegimas, vidurinės ausies uždegimas, encefalitas ir kt.);

gali iššaukti priešlaikinį gimdymą ir kitas komplikacijas nėščiosioms.

Tymai – viena labiausiai užkrečiamų ir greičiausiai plintančių ligų. Vienintelė apsisaugojimo, prevencinė priemonė nuo šios sunkios infekcinės ligos yra skiepai. Kompensuojama (nemokama) vakcina MMR1 ir MMR2 (skiepai nuo tymų, epideminio parotito ir raudonukės) pagal vaikų Lietuvos Respublikos profilaktinių skiepijimo kalendorių yra skiepijama du kartus – pirmąja doze 15-16 mėn. amžiaus, ir antrąja –  6-7 metų amžiaus. Nerekomenduojama atidėti vaikų skiepijimų pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių MMR vakcina, jeigu nėra pagrįstų priežasčių: kontraindikacija skiepui arba liga. Vaikams, kurie nebuvo laiku paskiepyti, galima sudaryti individualų skiepijimo grafiką ir juos paskiepyti.

Nežinantys savo skiepijimo būklės suaugusieji, gali kreiptis į šeimos gydytoją, kuris įvertins medicininę dokumentaciją arba serologinio tyrimo pagalba nustatys imuninį atsaką į tymus (šį tyrimą galima atlikti ir Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje) ir pateiks rekomendacijas dėl skiepijimo.

Viena vakcinos doze skiepytiems nepersirgusiems tymais asmenims rekomenduojama pasiskiepyti. Kadangi tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina yra gyva susilpninta, nėščiosioms skiepytis šia vakcina negalima. Pasiskiepijus rekomenduojama 1 mėnesį nepastoti. Po dviejų vakcinos dozių susidaro ilgalaikis imunitetas, kurio trukmė priklauso nuo organizmo savybių.

Norint sustabdyti tymus, 95 proc. žmonių populiacijos turi būti pasiskiepiję. Kadangi besiskiepijančių pastaruoju metu mažėja (kai kuriuose savivaldybėse skiepijimų apimtys nesiekia 90 proc., taip pat ir Rietavo savivaldybėje), formuojasi imlių tymams žmonių grupės, virusas plinta, didėja rizika užsikrėsti neskiepytiems asmenims, o ypač vaikams iki vienerių metų amžiaus.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento duomenimis Rietavo savivaldybėje 15-16,5 mėnesių amžiaus vaikams skiepijimo apimtys MMR1 vakcina (skiepijama pirmoji kombinuotos vakcinos prieš tymus-parotitą (kiaulytę)-raudonukę) 2016 – 2017  m. buvo 98,31 ir 98,57 proc., o 2018 m. nukrito iki 85,25 proc. (1 pav.)

 

1 pav. Vakcinacija MMR1 (2 m.) vakcina Telšių apskrityje 2007-2018 m. laikotarpiu

Plintant tymų virusui Lietuvoje, suaugę asmenys, turėję sąlytį su sergančiuoju tymais (kontaktiniai asmenys), per 72 val. gali pasiskiepyti nemokamai tymų, raudonukės ir epideminio parotito (toliau – MMR) vakcina „Priorix“, kuri skirta ir vaikams, skiepijamiems pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

Nespėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir jeigu nesusergama – pasiskiepyti (mokamai). Per 72 val. nespėjusiems pasiskiepyti sąlytį turėjusiems asmenims rekomenduojama stebėti savo sveikatą vidutiniškai 10 dienų po turėto kontakto ir pasireiškus bet kokiems tymams būdingiems sveikatos sutrikimams, nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir informuoti, prieš kiek laiko buvo sąlytis su tymais sergančiu asmeniu.

Suaugusieji, kurie neskiepyti, nepersirgę tymais ar nežino, ar turi imunitetą šiam susirgimui, savo iniciatyva gali pasiskiepyti mokamai asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Tam reikėtų kreiptis į tas asmens sveikatos priežiūros įstaigas, kurios skelbia turinčios komercinės, t. y. mokamos, vakcinos nuo tymų. Taip pat verta paminėti, kad laboratorijose galima atlikti tyrimą, parodysiantį, ar žmogus turi imunitetą tymams. Paslauga yra mokama.

 

Parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras

Šaltinis –  Nacionalinio visuomenės sveikatos centras, NVSC Telšių departamentas

 
  Spausdinti  
Rietavo savivaldybė
Savivaldybės biudžetinė įstaiga,
Laisvės a. 3, 90311 Rietavas
Tel. (8 448) 73 200
Faks. (8 448) 73 222
El. p. savivaldybe@rietavas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi
Juridinių asmenų registre,
kodas 188747184
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930310102
Sausis
    2025     
 

 

 

 

 

 

      

          

 

     

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Rietavo savivaldybė. Savivaldybės biudžetinė įstaiga, Laisvės a. 3, 90311 Rietavas, Tel. (8 448) 73 200, Faks. (8 448) 73 222, El. p. savivaldybe@rietavas.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188747184
© Rietavo savivaldybė Sprendimas: Idamas, naudojama Smartweb.