Kas yra elektroninės cigaretės?
Elektroninės cigaretės – gaminys, naudojamas garams, kuriuose gali būti nikotino, vartoti per kandiklį, arba bet kuri tokio gaminio sudedamoji dalis, įskaitant kapsulę, rezervuarą ir įtaisą be kapsulės ar rezervuaro. Elektroninės cigaretės gali būti vienkartinės arba daugkartinės (pripildomos iš elektroninių cigarečių pildyklės arba keičiamos vienkartinės kapsulės). Atsižvelgiant į prietaiso modelį, vartotojas kaitiklį įjungia traukdamas orą arba paspausdamas mygtuką. Kaitiklis įkaista, pildyklėje kaitinimas skystis tampa garais, primenančiais degančių tabako gaminių dūmus.
Skysčių sudėtis
Elektroninių cigarečių skysčių sudėtyje randama įvairių kenksmingų, toksiškų ir kancerogeninių medžiagų, įvairių metalų (alavas, švinas, nikelis, chromas, kadmis). Šios medžiagos išsiskiria ne tik skystyje, tačiau ir elektroninės cigaretės kaitiklio sistemoje, gali būti susijusios su įvairiais kvėpavimo sutrikimais, ligomis ir plaučių pažeidimais.
Kvapiųjų medžiagų, naudojamų skysčiuose, poveikis kvėpavimo sistemai nėra galutinai ištirtas, tačiau aprašytas toksinis tam tikrų aromatų poveikis, ypač saldžių (diacetilas, acetilo propionilas) ir cinamono kvapų. Elektroninės cigaretės dėl įvairių skonių yra ypač patrauklios jauniems asmenims.
Perdozavimo rizika
Vartojant elektronines cigaretes, kurių sudėtyje yra nikotino, išsivysto priklausomybė ir išlieka nikotino perdozavimo rizika bei didėja rizika susirgti plaučių vėžiu.
Poveikis aplinkiniams
Elektroninių cigarečių garuose, patenkančiuose į aplinką, aptinkama nikotino, sunkiųjų metalo detalių ir kitų kenksmingų medžiagų, galinčių pakenkti ir aplink esančių žmonių sveikatai.
Žalingas poveikis sveikatai
Rūkant tiek įprastas, tiek elektronines cigaretes, nikotinas padidina širdies susitraukimų dažnį, o kraujyje susidaro reikšmingas didelis nikotino metabolito kotinino kiekis, kuris didina riziką susirgti plaučių vėžiu. Įtraukiamo ir į kraują patenkančio nikotino kiekis skiriasi priklausomai nuo nikotino koncentracijos elektroninės cigaretės skystyje, kitų skysčio komponentų, vartotojo patirties, įtraukimų ir rūkymo intensyvumo, prietaiso charakteristikos ir garinimo technikos.
Tyrimai atskleidžia, kad elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi net 12 organizmo sistemų sutrikimų simptomais, pradėjus vartoti elektronines cigaretes ar praėjus savaitei nuo vartojimo pradžios. Dažniausiai jaučiami nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimų simptomai, burnos ir gerklės gleivinės pakenkimai. Elektroninių cigarečių vartotojai skundžiasi pakilusiu kraujo spaudimu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimu, krūtinės skausmais ir spaudimu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, čiauduliu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir dar begale kitų neigiamų simptomų. Kai kuriuos elektroninių cigarečių vartotojų nurodomus simptomus galima sieti su nikotino perdozavimu, pavyzdžiui, pykinimą, vėmimą, širdies ritmo pokyčius, galvos svaigimą ar nuovargį. Taip pat gali būti, kad dalį simptomų, pavyzdžiui, nerimą, depresiją, sukelia nikotino abstinencija dėl rūkant elektronines cigaretes gauto per mažo nikotino kiekio, kai bandoma atsisakyti tabako cigarečių rūkymo. Nors dauguma jaučiamų nemalonių simptomų yra neryškūs ir nedaro didelės įtakos kasdieniam žmogaus gyvenimui ir sveikatai, bet kai kurie simptomai įspėja apie galimus rimtesnius sveikatos sutrikimus, gali trukdyti dirbti, vairuoti ir pilnavertiškai leisti laiką.
Informaciją parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, remdamasis www.nerukysiu.lt duomenimis |